Останнє у блогах

Більше

Архів


Канал громад

Ігор Розкладай, 07.10.2009 22:35

З приходом нового голови, даруйте в.о. голови Держкомтелерадіо повернулася тема Каналу територіальних громад. Дійсно, під час обговорення законопроекту про суспільне мовлення 2005 року йшла мова про створення каналу з робочою назвою "Республіка", щоправда тоді остаточно ніхто не уявляв, як це може втілитися на практиці. Одна з моделей була та, що намагався реалізувати п. Прутнік - сітка мовлення, де кожне ОДТРК має включення, щоправда за такої моделі з 26 регіоналок залишилась би одна, а решта, вочевидь перетворилися на корпункти.

Держкомтелерадіо, архаїчний і відверто кажучи, зайвий орган в системі державної влади, проявляючи активність на цій ниві намагається якось обґрунтувати своє існування. Щоправда, тут йому допомагає Конституція, де з подачі комуністів він з’явився з голосу і отримав статус конституційного. Але, якщо в часи становлення Національної ради з ТБР він міг стати її виконкомом, а заодно і державним адміністратором державних мовників, то наразі доцільність існування такої установи єє під великим питанням.

Досить дивна позиція Гаранта, що Держкомтелерадіо чинить наступ на свободу слова. По-перше, ОДТРК - це не той об’єкт, який на щось суттєво впливає, на відміну від Ua.Inter.Media.Group, яка прикупила собі 8й канал ТБ.  По-друге, сам факт існування державних медій - це вже наступ на свободу слова, і кому як не президенту це не знати. Тим паче, що як правильно зазначено в статті ТК - подивіться на результати голосування 2005/2009 за закон про суспільне мовлення. Тому можу спитати, а де ви були, всі ці 4 роки?

Мені можуть заперечити, що останній законопроект про суспільне був слабким. Можливо, але для цього є підготовка до другого читання, де можна внести усі необхідні правки, а можна щей на повторне відправити. Це краще, аніж записувати рік-у-рік в плани законопроектної роботи розробку медійних законів і або ніхрена не видавати, або видавати такий ерзац, який одразу треба викинути в смітник.

В чаті з Паном Наливайком на питання чи він збирається легалізовувати цей проект, він одповів - ні. І це не могло не здивувати, адже що таке створення такого каналу? Це зміна кожною ОДТРК своєї сітки мовлення, а відтак кожна ОДТРК має подати, відповіднодо пп.б п.3 ст 35 закону про телерадіомовлення заяву на переоформлення ліцензії.

Не може не зацікавити ще один ціквий факт - ст. 13 того ж закону, говорить про те, що Фінансування державних телерадіоорганізацій за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюється тільки через державне замовлення у порядку та формах, визначених законодавством України. Таким чином, щоб створити такий канал, треба змінити держамовлення.

Для легального запуску КТГ треба:

1) оформити держзамовлення і бажано без відмазок, що це конфіденційна інформація, тобто бодай на сайті Держкомтелерадіо має бути доступна вся інформація про таке замовлення і обсяг фінансування кожної ОДТРК, а ще бажано і звіт за використання коштів. Але останнє - це майже нездійснена мрія, адже наші чиновники вважають, що ми маємо лише їх лише обдаровувати податками, а як вони те використають - конфіденціна інформація.

2) ОДТРК мають звернутися до Національної ради і переоформити ліцензії. А тут виникне питання, як щодо концепції, так і використання частот, бо по факту це буде суборенда заборонена законом.

3) Оформити відносини між усіма ОДТРК, придумати як сформувати редради і статути і т.д...

І тут ми доходимо до того, про що сказала гендиректор Луганської ОДТРК - потрібен велосипед, тобто закон - це єдине з в чому я з нею можу наразі погодитися, адже готовність державних мовників до суспільного мовлення - це велике питання. Бо суспільне мовлення - це не зміна вивіски, але це знання в чому полягає суть суспільного мовлення як такого, наявність високої кваліфікації у підготовці продукту, дотримання редакційних стандартів, тобто високопрофесійна і якісна журналістська й редакторська робота, а також належний менеджменті і прозорість у діяльності.

Тому, я б радив не гратися в канали громад, а вивчити питання і тверезо оцінити свої можливості, розібратися, що таке суспільне мовлення, щоб, наприклад, на сайті Держкомтелерадіо і сліду не було від опитування чи потрібне нам державне поруч із суспільним, і почати вже зараз готуватися до суспільного, яке ще, нажаль, невідомо коли з’явиться, але то вже інша історія...

 


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Юрист Інституту медіа права.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS