Останнє у блогах

Більше

Архів


Валютний курс як пропаганда

Борис Бахтєєв, 09.02.2015 16:39

Нацбанк викинув білий прапор. Серед людей - уже навіть не паніка: настрої дедалі більше нагадують прострацію та приреченість. І дедалі частіше доводиться випадково чути розмови між людьми, що зводяться до одного й того самого змісту.

мериканці встановлюють такий курс долара, щоб нас більше грабувати. А ми лягаємо й під Америку, й під Європу. Тільки Путін нас урятує". Або: "В мене сестра в Росії - то що я тепер, мушу її вбити? Затіяли цю війну, щоб легше було красти - он тепер долар скільки коштує. А ми ж із росіянами - брати!" Розмови ці мали місце не в Донецьку й навіть не в Харкові чи Одесі - в Києві. Можна зневажливо сказати: обивателі. Не інтелектуали. Але скільки відсотків такі обивателі становлять від загалу?

Не знаходячи пояснень драматичному падінню гривні у розрахованих на загал ЗМІ, зокрема на телеекрані, люди намагаються знайти пояснення самостійно. Й вигадують їх - такі, які здаються їм "грунтовними".

Чомусь ми гадаємо, що пропаганда й контрпропаганда - це щось спеціально розроблене в якихось таємних штабах. А найдієвіша пропаганда - от вона, та, що оточує нас на кожному кроці.

Можна довго й наполегливо переконувати жителів Донбасу в тім, що "ДНР" - це, в будь-якому разі, набагато гірше за Україну. Але коли вчергове читаєш (у цілком респектабельних ЗМІ читаєш!), що у визволених іще влітку містах - а то й у таких, що ніколи не перебували під контролем "ДНР"; у містах, розташованих за п’ятдесят і більше кілометрів від лінії фронту, місяцями немає води, світла й опалення - руки опускаються. Бо жодна контрпропаганда, жодна словесна правда тут безсила. Бо правда цих міст - от вона: ані води, ані світла, ані опалення. Й що жителі цих міст розповідатимуть своїм знайомим "по той бік"? Що розповідатимуть люди "звідти", які приїздять через лінію фронту на день, на півдня, на годинку? Що вони казатимуть після повернення? Чи розповідатимуть, як добре в Україні - на відміну від "ДНР"?

Ні, можна, звісно, затаврувати ЗМІ, які розповідають про негаразди на контрольованій Києвом території Донбасу, можна закликати замовчувати ті негаразди з патріотичних міркувань. От тільки жителі цієї території однаково все знатимуть. І знатимуть, що їхні біди наказано замовчувати. Чи наблизить їх це до України, чи допоможе звільнитися від накинутого російською пропагандою інформаційного мішка?

Те саме й із курсом гривні. Люди бачать, що з ним коїться. То чи переконають їх високомудрі пояснення високих чиновників?

І, до речі, про "люди бачать". Зрозуміло: курс гривні до долара та євро відходить усе далі від паритету купівельної спроможності цих валют. У ньому все більше впливу випадкових, суб’єктивних чинників. Зокрема, паніки. Так от: іще донедавна переважна більшість українців цікавилася курсом лише тоді, коли в цьому виникала потреба. Стежити за ним щоденно й щогодинно - такої звички українці не мали. А тепер мають.

Тож от запитання: чи не розбурхують цю паніку, зокрема, й ЗМІ? Чи не роблять свого внеску в падіння гривні? Може, якби повідомлення про валютні курси не з’являлися з періодичністю фронтових зведень (і не відволікали від них суспільну увагу, не виконували функції тролингу!), якби ЗМІ трохи менше концентрували увагу на чергових рекордах - то й паніки було б менше? Валютні курси - то царина експертів-аналітиків. Коли ж мало не щогодини повідомлення про курси з’являються у стрічках новин - то й от вона, паніка.

Так, нема де правди діти: саме ЗМІ правлять за заводний механізм падіння гривні. Даруйте за банальність, але ворогові тільки того й треба - щоб українські ЗМІ самі виконували функцію Дмитрія Кисельова. То, може, заженімо новинні повідомлення про курси валют туди, де вони були донедавна, - у спецрубрики?  

А безкінечні теревені про дефолт? Подеколи так і кортить запитати авторів: а що таке дефолт? Дайте, будь-ласка, визначення - як не для аудиторії, то бодай для себе самих. Та це ж очевидно: що більше слово "дефолт" входить до моди, що більше його згадують доречно й недоречно, що більше у ЗМІ гадань про дефолт із серії "буде - не буде, плюне - поцілує" - то більше це схоже на навмисне сіяння паніки. На прямі заклики: беріть мішки, скуповуйте сіль, сірники та валюту - скільки внесете, стільки й купуйте.

І ще. Курс гривні - це своєрідний референдум про довіру владі. Бо його динаміка засвідчує: люди їй не вірять. Точніше, не те, щоб зовсім не вірили, але не вірять у те, що вона зможе реально вплинути на ситуацію й виправити становище. Нинішній курс гривні - це прямий наслідок нескінченних слів про реформи, за якими так і не надходять самі реформи.


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Журналіст.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS