Останнє у блогах

Більше

Архів


Як «1+1» та «Інтер» налякали глядачів «референдумом»

Діана Дуцик, 06.05.2014 20:45

Сьогодні нам у редакцію поскаржилися жителі Донбасу. Їхнє обурення викликали сюжети на телеканалах «1+1» та «Інтер», у яких ішлося про «народний референдум». І хоча йшлося про акцію з такою назвою, яку організували місцеві донецькі та луганські громадські активісти, глядачі сприйняли це так, ніби влада вже провела поза спинами людей референдум і хоче їх надурити.

Чому таке враження склалося в глядачів? Передивилася сюжети на обох каналах про цей «народний референдум» (дивіться сюжет ТСН - тут, «Подробностей» - тут).

Спочатку про саму подію. В УНІАН відбулася прес-конференція організаторів цього «народного референдуму», від якої і відштовхувалися телеканали. Повну новину про цей захід можна прочитати на сайті інформаційної агенції, зокрема дивіться - тут.  Якщо в двох словах, то йдеться про таке: в Донецькій і Луганській областях була проведена акція «Народний референдум» у формі опитування місцевих жителів, яке провели громадські активісти. Місцевих жителів запитали, чи підтримують вони територіальну цілісність України, а також чи потрібне розширення повноважень місцевих громад. За підтримку територіальної цілісності України в Донецькій області проголосували 68 тис. 343 особи (72,8%), у Луганській - 62 тис. 782 (70,1%).

Обидва телеканали зробили про це короткі сюжети, очевидно, переслідуючи благородну мету - як же не донести до глядачів загалом позитивну новину про настрої на Сході. Проте допустили кілька помилок, які й спричинили негативну реакцію глядачів.

Помилки телеканалів:

1) вони чітко не артикулювали, що це не справжній референдум, а лише акція, організована громадськими активістами.  Ця акція не була також і повноцінним соціологічним опитуванням, оскільки останнє має жорсткі вимоги і до створення анкети, і до вибірки, і до підрахунку тощо. Тому не зовсім коректно робити висновки про настрої жителів регіону, не уточнивши ці деталі. У ТСН лише сказали з посиланням на активістів, що «юридичної сили результати не мають».

2) не було вказано, які громадські організації провели акцію «Народний референдум». «Інтер» сказав, що її провели «активисты майдана», не називаючи жодного прізвища та жодної організації, яка за це взялася. Є в сюжеті цього каналу й слова, які викликають запитання (на шталт - кому це вигідно?) і можуть послужити підставою для поширення чергових міфів. Ось вони: «Акция обошлась активистам в 30 тысяч гривен. Деньги пожертвовали бизнесмены того же восточного региона. Их фамилии не называют».

У свою чергу «1+1» назвали організаторів «активістами кількох громадських організацій», знову ж таки, яких саме - не сказано. Правда, у сюжеті ТСН був синхрон одного з організаторів Євгена Семехіна, якого протитрували як «представника ініціативної групи з проведення народного референдуму в Донецькій області». І все.

Тому загалом неповно представлена інформація обома каналами призвела до викривленого сприйняття. На перший погляд невинні сюжети спровокували негативну реакцію місцевих жителів, а згодом можуть позначитися на довірі до офіційного референдуму, який швидше за все таки відбудеться після президентських виборів.


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Виконавчий директор ГО "Телекритика"


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS