Останнє у блогах

Більше

Останні коментарі

Архів


План протидії російському інформаційному впливу

Діана Дуцик, 24.03.2014 21:14

Дискусії з приводу того, що робити з російською пропагандою, не вщухають. Суть цих дискусій дуже добре відображено у публікації «Казати правду чи шукати свого Дмитра Кисельова?». За допомогою пропаганди росіяни пробують трансформувати і фізичний простір. Спочатку інформаційна хвиля - потім дія. Так було в Криму. Тепер це відчутно на Сході, де видно, як теперішні меседжі з російських телеканалів падають на підготовлений протягом років російського впливу ґрунт. Саме тому Україні не можна не діяти.

АЛЕ!!! Сьогодні не можна перекладати всю вину та всю відповідальність за ситуацію на українських журналістів. Вони не можуть зробити того, що повинна робити держава. Журналісти повинні лише підтримати дії держави, спрямовані на збереження її цілісності та незалежності, якщо вони хочуть в майбутньому жити в державі Україна.

Що повинна зробити держава?

Є низка завдань, які потрібно реалізовувати в короткотерміновій і довготерміновій перспективах.

Поточні термінові завдання:

1. Нова влада має налагодити ефективну комунікацію з українськими засобами масової інформації. Що це означає? Українські журналісти мають дізнаватися про все з перших вуст, а не з переказів третіх сторін, чи кулуарних пліток. Влада також має пояснювати логіку своїх дій у сьогоднішніх умовах у першу чергу журналістам, а відтак і громадськості. Якщо влада вважає, що певну конкретну інформацію зараз не варто оприлюднювати з точки зору безпеки (наприклад, дані щодо пересування військових частин тощо), також потрібно пояснити, чому так робиться. Це називається таким затертим словом ПРОЗОРІСТЬ, яку не змогли, бо не хотіли, реалізувати жодні попередники і папєрєднікі. Ця комунікація може мати різні форми, але вона повинна бути в принципі. Також комунікація не означає тиск чи цензуру.

ОСОБЛИВА УВАГА - РЕГІОНАЛЬНІ ЗМІ. У першу чергу у тих областях, які можна назвати проблемними з точки зору російського впливу.

2. Нова влада має налагодити ефективну комунікацію із західними журналістами. Для цього у першу чергу треба активніше спілкуватися з тими іноземними журналістами, які перебувають в Україні. Окрім того є сенс створити в Брюсселі Український прес-центр, який працюватиме із журналістами країн Європи. Також українські посольства мають нарешті напрягтися і запрацювати на повну потужність саме на інформаційному фронті. Вони мають активно реагувати на поширення брехні про Україну в західних медіа (у кожній окремій країні для цього є свої відповідні механізми, як це можна робити; наприклад, у Німеччині існують спеціальні відомства, куди можна звертатися зі скаргами на ЗМІ). Таку справу не можна перекладати лише на  плечі української діаспори у різних країнах (бо діаспоряни і так уже багато роблять).

3. Має запрацювати на повну силу Перший Ukraine, причому у короткі терміни. Важливим моментом є просування цього каналу за кордоном та його трансляція там. Також потребує зміни сайт цього каналу. Коли ви зайдете на його головну сторінку, ви нічого не дізнаєтеся про актуальні події в Україні жодною мовою. В українській та російській версіях він містить новини про сам канал, а також посилання на випуски теленовин. В англійській - лише коротку інформацію на абзац про сам канал. Це не припустимо в умовах інформаційної війни. Таким чином канал поки що не може конкурувати з такими інформаційними монстрами як Russia Today.  Прошу сприймати ці зауваження не як критику, а як спонукання до дії. Бо якщо політика розвитку цього каналу не зазнає змін, то Захід і далі послуговуватиметься новинами російських англомовних каналів та газет.

Для того, щоб реалізувати цих три пункти, потрібно не багато не мало - МАТИ НАПРАЦЬОВАНІ МЕСЕДЖІ ДЛЯ КОМУНІКАЦІЇ З МЕДІА. У мене складається враження, що сьогодні влада боїться цієї комунікації, бо не завжди знає, що сказати. Сьогодні вкрай важливо створити одну аналітичну групу (на слові ОДНУ наголошую, бо зараз неприпустимо, щоб кожне міністерство чи відомство в різнобій транслювало позицію держави Україна саме сьогодні), яка б виробляла щодня меседжі по поточних подіях, а в деяких ситуаціях працювала б і на випередження. Це можна зробити або на базі РНБОУ, або на базі Інституту стратегічних досліджень, залучивши до цієї роботи фахівців, яких хоч і небагато, але все-таки вони є.

Нічого не пишу тут про відповідну роботу СБУ по виявленню диверсій, кіберзлочинів і т.д. Ця робота повинна тривати постійно. Це має бути само собою зрозумілим.

Окремо про те, що робити з російськими каналами, які транслюються на території України

Чому не можна ніяк не реагувати на діяльність російських телеканалів в Україні? Дивимось соціологію. Загальнонаціональне опитування населення України, яке було проведене Фондом «Демократичні ініціативи імені  Ілька Кучеріва» та Київським міжнародним Інститутом соціології з 8 по 18 лютого 2014 року, показало: 42,2% опитаних Сходу отримують інформацію про політичні новини із російських каналів, на Півдні таких людей 35,8%,  у Центрі - 16, 6%, на Заході - лише 5,3%. Більшість із тих, хто дивиться російські канали (61,5%), не підтримували Майдан. Відтак сьогодні ці люди (тут це моє особисте припущення) не можуть із довірою ставитися не лише до нової влади, але й до тих трансформацій, які сьогодні відбуваються в Україні, оскільки їх уявлення про них сформовані телеканалами іншої країни, яка розгорнула проти України потужну пропаганду.

Що з цим робити? Тут я хочу підтримати позицію колег з Інституту масової інформації: СБУ та прокуратура має вивчити, чи є на цих російських телеканалах пропаганда, факти розпалювання ворожнечі тощо і на підставі цього подати до суду. Суд має на цій підставі заборонити/не заборонити їх трансляцію на території України.

Юрист ІМІ Роман Головенко посилається при цьому на такі міжнародні та українські документи:

«Так, у Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яку Україна ратифікувала у 1997 році, а Росія - у 1998, йдеться, що свобода вираження поглядів може бути обмежена, якщо такі обмеження чи санкції "встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам..." - з стаття 10, п. 2.

Таке право дає і Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, прийнятий 1966 року, що набув чинності в Україні і Росії 1976 року.

Документ передбачає обмеження вільного вираження поглядів, якщо це встановлено законом і є необхідним, зокрема, "для охорони державної безпеки, громадського порядку, здоров’я чи моральності населення" - стаття 19, п. 3.

Та ж Конституція України також передбачає обмеження вільного вираження думок "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності..." - стаття 34.

Адже саме пряме грубе посягання на територіальну цілісність країни ми бачимо в Криму. А російські медіа його жваво виправдовують, використовуючи брехню та засоби маніпуляції».

 

Довгострокові завдання:

1. Україна має створити потужну мережу культурних українських центрів, хоча б у провідних країнах Європи (які мають стати аналогами чи-то німецького Інституту Гете, чи-то Французького культурного центру, чи-то Британської ради), які мають нарешті зруйнувати негативні стереотипи про Україну і показати світові, що українці не варвари, не фашисти і т.д.

2. Україна має почати фінансувати дослідницькі програми з українських питань у різних університетах світу (до цієї справи може долучитися і патріотичний українських бізнес). Це дозволить сформувати фахове експертне коло з українських питань у різних країнах. Тільки через співпрацю з інтелектуалами світу можна змінити уявлення про себе. На скільки це важливо, доводить нинішня ситуація (про брак експертів, які можуть говорити і писати адекватно про Україну читайте статтю Олександра Мотиля).  

Само собою зрозуміло, що для виходу на зовні Україна має змінитися внутрішньо.

Безперечно, що кожен із пунктів, зазначених вище, можна розписати детальніше. Також цих пунктів може бути набагато більше. Я тут не згадувала про необхідність створення громадського телебачення, про необхідність завершення процесу роздержавлення ЗМІ, про необхідність регулювання впливу власників на редакційну політику медіа та про низку інших речей, які варто уже реалізовувати в умовах мирного часу. Сьогодні усі зусилля повинні бути спрямовані на збереження єдності та незалежності країни (а в нинішніх реаліях це вже далеко не пафос).

Окремо колегам-журналістам

Якщо вам дорога ця країна і ви плануєте тут жити, думайте над кожним своїм словом, і не лийте воду на чужий млин. Інакше всі ми можемо стати біженцями у своїй країні. Тільки втікати не буде куди... 


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Виконавчий директор ГО "Телекритика"


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS