Останнє у блогах

Більше

Архів


Як уберегти чарівність нашого жіноцтва

Олександр Горобець, 22.11.2013 08:14

Від Тараса Шевченка і на всі віки над Україною легкий смуток щодо долі національного нашого жіноцтва. Випендрюються комуністи, хваляться тим, що їх колишня ленінсько-сталінська доба буцімто зробила крутий поворот  у талані кращої половини нашого суспільства. Еге ж, якби не так. Як згадаю дні і ночі колгоспної рабині мої матері, котра з 13 (!) дівчачих літ аж до 55-ти буквально гибіла на бурякових плантаціях, особливо ж восени, коли доводилося вручну збирати мерзлі корені, у сквиру і навіть заметілі фурами й автівками вивозити їх із плантацій на кагатне поле заводу - краще б уже помовчали...

         Нині для жіноцтва теж не мед. Особливо ж тоді, коли їм просто таки тісно в нашій безладній державі. Огляньтеся довкруги: сумних жіночих облич значно більше, а ніж чоловічих. А уваги, даруйте за відвертість, хочеться всім.

         На ці роздуми наштовхнув мене ще теплий із печі роман вінничанки Людмили Яременко "Дощ за вікном". Твір надзвичайно оригінальний, людинознавчий,. Вигаптуваний барвистою, квітчастою мовою, розшитий бісером тонких психологічних спостережень і висновків.

А минулої середи, 19 листопада ц.р., у приміщенні Національного музею літератури України відбулося представлення дебютного роману вінницької журналістки Людмили Яременко. Презентацію відкрив критик, літературознавець, секретар ради Національної спілки письменників України Михайло Слабошпицький.

Він охарактеризував вихід роману, як помітну подію сучасного літературного процесу, позаяк у творі вміло й оригінально порушуються важливі проблеми боротьби людини за життя, первинності морально-етичних засад, сили духу, віри в свої сили. Чи не тому твір має й другу назву "Аварійний вихід". І, за його переконанням, автор вміло, через долі своїх героїв, підказує читачам, де порятунок із складних ситуацій. Навіть тоді, коли медики безапеляційно стверджують герою твору: рак уже пустив метастази...

Ця деталь обговорювалася в колі шанувальників краснописьменства вельми активно, оскільки, за свідченням автора роману, події і вчинки, описані в творі мають реальних героїв.

Тут слово взяла поетеса Ніна Гнатюк. Заявила, що двічі перечитала роман, оскільки їй здалося, начебто прототипом однієї з головних героїнь роману, яка успішно подолала ракову біду є її знайома філолог із Ямпільського району Вінниччини, колишня одногрупниця педінституту. Виявилося, що ні, йдеться про зовсім іншу людину. І цим, власне, підтверджено факт, що описана драматична історія не виняток, не фантазії романіста, а на щастя поодинокі, але приємні випадки з життя. Коли люди перемагають недугу...

Василь Шкляр розкрив для присутніх головну таємницю вечора: автор роману Людмила Яременко, не хто інший, як дочка відомого українського письменника Миколи Рябого, автора  близько сорока широко знаних повістей і романів. Василь Миколайович заявив, що в сучасній українській літературі Микола Рябий займає місце одного з кращих знавців літературної і діалектної мови. Є підозра, що дочка успадкувала все найкраще від батька. Бо її роман помітно вирізняється високими мовно-літературними  смаками, трепетним умінням передати настрої і сподівання людей, заявив  лауреат Шевченківської премії.

А ось я, виступаючи на шанованому зібранні, підкреслив, що це роман про долю сучасного бідового нашого жіноцтва. Бо перемога героїні твору над страшною недугою завдяки лише незламній силі духу, любові до життя і людей, а не медикаментозним заходам, це лише перевесло, на якому тримається канва оповіді. У цілому ж роман "Дощ за вікном", на його думку, це начебто сльози нашої кращої і більшої половини суспільства, яка добряче потерпає від того, що в мізерній статистиці сильнішої статті значна частина алкоголіків, наркоманів, життєвих імпотентів.  Що не жінка у творі - людина з ущербною долею. І не тому, що так це здалося автору, на, на жаль, так воно є насправді. Тому мимохідь виникають запитання. Це країна у нас така, чи чорна карма у нашої жіночої половини? Чи, можливо, наші жінки - порода нещасної людини, завезена з іншої планети?  Як нам допомогти і чим, нашому все таки вродливому, чарівному жіноцтву?

Учасники обговорення літературного первістка Людмили Яременко прийшли до висновку, що це добротний, чеяний жіночий роман. Написаний із тонким знанням психотипу сучасної жінки, її характеру і фобій, тонкощів сімейного і позашлюбного життя. Він багатьом зможе підказати вихід із життєвих колізій, бо несе в собі заряд віри в завтрашній день, сили людини і віри в Бога.

На вечері виступили також письменник Валентина Сторожук, бард Сергій Мороз, студентки кафедри журналістики університету "Україна" Олена Мачульска  та Юлія Міхеєва. Прозвучали уривки з роману "Дощ за вікном".


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Журналіст, письменник


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS