Останнє у блогах

Більше

Останні коментарі

tashha
Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете ...
Коментарів: 954
xlszyxv
<a href=https://4serial.com/> Продюсер 2020 смотреть онлайн hd 720. </a>
Коментарів: 76
xsimigr
<a href=https://www.4serial.com/> Лёд 2 фильм 2020 смотреть онлайн 1080. </a>
Коментарів: 94599
bwkxbau
<a href=https://www.kino-m.com/> Обратный отсчет 2019 2020 смотреть онлайн 720. </a>
Коментарів: 76
yqyzhhg
<a href=https://00-tv.com/> Щегол 2020 смотреть онлайн 720. </a>
Коментарів: 76
Arronvof
Готовые полки фиксируют для стене парильного помещения установка заборов http://blogprozabor.blogspot.com/2018/02 /blog-post_0.html из профнастила, ...
Коментарів: 67
qmoawpd
<a href=https://www.4serial.com/> Холодное сердце 2 2020 смотреть онлайн качество 1080. </a>
Коментарів: 94599
gyvkkws
<a href=https://wwin-tv.com/> 21 мост 2020 смотреть онлайн полностью. </a>
Коментарів: 94599
pbbfodj
<a href=http://imdb1.ru/> Преданная (Вiддана) фильм 2020 смотреть онлайн hd 1080. </a>
Коментарів: 94599
fyyxogi
<a href=https://wwin-tv.com/> Ирландец 2019 фильм 2020 смотреть онлайн 720. </a>
Коментарів: 94599

Архів


Право на інформацію або Походеньки медіаюриста по банках

Ігор Розкладай, 24.03.2009 17:39

Право на інформацію в Україні було закріплене ще далекого 1992 року. Чотири роки потому це право остаточно осіло в основному законі України - Конституції. Стаття 34 говорить, що:

«Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.»

Обмеження цього права можливі лише: 

  • в інтересах національної безпеки,
  • територіальної цілісності або
  • громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам,
  • для охорони здоров’я населення,
  • для захисту репутації або прав інших людей,
  • для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або
  • для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя».

Проте, не зважаючи на нашу прекрасну Конституцію, реалізувати своє право часто-густо доводиться шляхом завдання шкоди довкіллю, адже кількість паперу, затрачена на реалізацію цього права, вочевидь, виготовлена не з одного дерева.

Так сталося, що мій прадід помер так рано, що мої близькі мали небагато часу щоб поспілкуватися з ним. Тому, коли я спробував дізнатися звідкіля він власне родом родичі змогли відповісти, що наче з десь з Польщі, можливо з Бельську (Bielsk Podlaski - містечко в Польші поруч адміністративним центром Підляського воєводства м. Білосток), інші взагалі говорили про Бельци, а то вже взагалі в Молдові. 

Враховуючи такі діаметрально протилежні твердження та й те, що жодних документів про його народження не збереглося, залишався один шлях - надіслати запит в архів, що власне і було мною зроблено - запит полетів на електронку Білостоцького архіву.

За деякий час я отримав відповідь з проханням уточнити деякі дані, а в кінці січня -  позитивну відповідь, що відомості про прадіда знайдено і за це треба заплатити 7,1 $, а за пошук іншої родички ще 12,8 $. Архів навіть розписав за що бере ці кошти (наші б органи так відповідали):

Koszt tego typu usługi wynosi 7,10 USD (wykonanie 3 stron kserokopii formatu A3 po 1,30 USD + koszt przesyłki pocztowej 3,20 USD)

(Вартість послуги 7,1 $ (виконання 3 ксерокопій формату А3 по 1,3 $ за копію та пересилка поштою 3,20 $ )

і вказав реквізити на які платити. Все просто. Беру гроші, іду в банк і... тут починається найцікавіше.

Всі банки в один голос відповідають: «Відкривайте валютний рахунок і давайте документ з печаткою». Еге, думаю собі, - документ з печаткою. Для поляків-то листування електронкою є офіційним способом комунікації, на кожному листі вказується знак справи по якій іде листування. Це ж не наші допотопні відносини - принесу купу папірців з купою підписів-печаток. Виходить, що треба пояснити їм, що ми тут такі відсталі, так ще й заплати потім 3,20 за пересилку оригіналу рахунку. Фіг вам! Відкриття ж рахунку теж не безкоштовне, як ви розумієте. Я вже мовчу про те, що до того вони ще захочуть зняти комісію у розмірі, яка дорівнюватиме, а то і перевищуватиме суму переказу.

Що робити в такій ситуації? Cпитати уповноважений орган! Тож пишу інформаційний запит до Національного банку України, мовляв, поясніть мені чому порушується моє конституційне право на інформацію і як має вдіяти громадянин, коли йому треба зробити переказ закордон за послуги іноземної юридичної особи/державного органу. Таких випадків, насправді, багато і більшість опитаних мною знайомих жалілися, що це доводиться робити дуже обхідними шляхами.

Тож висилаю інформаційний запит до Нацбанку, хоча є ризик того, що НБУ мені вкаже дальню дорогу на підставі того, що вони не входять в перелік суб’єктів зазначених в ЗУ «Про інформацію» і скажуть, що відповідати не повинні. Такою практикою користується, наприклад, прокуратура та й, навіть, така поважна інституція, як Конституційний суд України.

За 16 діб (!) приходить офіційна відповідь з НБУ. Якість виконання мене вражає. Всі реквізити, чітка відповідь з посиланням на нормативний акт і пояснення, що в моїй справі я маю право платити без підтверджувальних документів та без рахунку. Ура, думаю, - нарешті! Задоволений йду в один відомий банк, назвемо поки що його №1. Ви думаєте вони прийняли платіж? Ага, мрій дядьку далі. Монотонна відповідь: «Без відкриття рахунку не можемо...». Ладно, фіг з вами - не хочете заробляти гроші, не треба. Хоча, звісно, дивна поведінка, як для банку, який входить в групу ризику. Йду ще в більш відомий банк №2. Два дні вони мурижать, наче вже валютний відділ дає згоду і тут ... дзвоник: «Ми тут пасавєтовалісь с юрістамі і всьо такі отправіть без откритія счьота нє можем».  Приїхали! 

Що цікаво, обидва банки в результаті посилаються на внутрішні акти, які не дозволяють робити перекази за кордон без відкриття валютного рахунку. Те, що вони суперечать актам НБУ, то ж такий дріб’язок, самі розумієте. «Закон-законом, а в нас інструкція» - фраза, якою довго "тішили" наші державні органи, але ж з в ситуації з ними можна пояснити чому вони так себе поводять. Коли ж так поводять комерційні структури ще й банки, залишається тільки розвести руками.

Наразі два запити полетіли до керівництва, будемо чекати на офіційну відповідь - побачимо, що там скажуть. А сам от подумую, чи не спробувати ще який банк, може №3, який наче надав попередню згоду на переказ?! Все-таки, архів не винен, що в нас такий бізнес...


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Юрист Інституту медіа права.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS