Останнє у блогах
- Фільм «Легенда Г`ю Гласса» - апофеоз акторської кар`єри Леонардо Ді Капріо //Валерій Степаненко (7794)
- Українофобія та редакційна політика //Олександр Івахнюк (6188)
- Сенсації, висмоктані з пальця //Борис Бахтєєв (12050)
- Від чого здох московський носоріг? //Олександр Горобець (14310)
- Услишаць Харькав //Юрій Луканов (13806)
- Передусім - СКРОМНІСТЬ і ПРАВДИВІСТЬ //Наталя Голованова (12010)
- Як Арсенія Яценюка зробили героєм Ічкерії //Олександр Горобець (13717)
- В боротьбі не всі засоби гарні //Поліна Вернигор (5881)
- Маєток президента: думки з приводу //Борис Бахтєєв (12506)
- В эфире США - Роман Бочкала //Наталя Голованова (9130)
- На кого працює Арсеній Яценюк? //Борис Бахтєєв (10589)
- Анекдот від Проні Прокопівни //Олександр Горобець (11195)
- Ілюзії російських журналістів //Юрій Луканов (14057)
- Путинским путём //Борис Бахтєєв (8647)
- Втеча від червоних людей //Олександр Горобець (9896)
- Почувствуйте себя хохлами //Борис Бахтєєв (8578)
- Сватання в Донбасі: наших з бойовиками? //Олександр Горобець (10992)
- Гендерні стереотипи на "Інтері" //Юрій Шеляженко (5970)
- Профнепридатність прес-служби ДПС //Олександр Івахнюк (2943)
- День народження невмирущої //Олександр Горобець (11406)
Останні коментарі
Партія регіонів як соціальна цінність
Борис Бахтєєв, 26.10.2012 13:27 |
Від певного часу Перший канал Національного радіо почав подавати новини по-новому. Заради справедливості, не всі новини. Далеко не всі. А лише деякі. Точніше, ті, що стосуються діяльності уряду й узагалі влади.
До якого стереотипу структуризації новинних повідомлень звикли й журналісти, й аудиторія принаймні радіо, про телебачення з його гонитвою за сенсаціями не кажемо? До такого: що відбулося - хто виступив - що сказав - як це виглядатиме на практиці. Від загального до конкретного. Національне радіо вирішило зламати цей нудний та остогидлий стереотип і підійти до урядових новин по-новаторськи.
Тож тепер урядові новини мають таку структуру: райдужні перспективи - хто про них сказав - де саме сказав, на якій нараді або зустрічі - знову райдужні перспективи, але тепер уже в деталях. Щоб кожен, навіть найнеуважніший, слухач, як то кажуть, «проникся».
Ну, от, скажімо, так. «Житло тепер буде доступним для всіх!» - сповіщає новина. Потім повідомляють, хто це сказав: у даному разі, якщо не зраджує пам’ять, це був Борис Колесников. Потім слухачі дізнаються, що це була не його приватна репліка, а виступ на якійсь зустрічі - чесне слово, пригадати, на якій саме, не можу, бо таких зустрічей щодня відбувається по кількадесят, і зазвичай про них не повідомляють. Якась суто робоча зустріч, одне слово, щоденна кабмінівська рутина. І, нарешті, слухачі дізнаються: житло тепер і справді буде доступним, бо спочатку треба сплатити перший внесок (здається, фігурувала цифра у 15% від загальної вартості житла), а потім щомісяця - всього лише по 2 тисячі гривень. Чи скаже після того хто-небудь, що ці умови є доступними далеко не для всіх?
Або ще подібне повідомлення: після виборів збереться засідання РНБО, на якому буде розглянуто питання роздрібної ціни ліків. Сказав про це, здається, Микола Азаров, він же зауважив, що нинішні ціни ліків є завищеними. (Боюся, пан прем’єр-міністр каже про це далеко не вперше, але в даному конкретному повідомленні про це не йшлося.) Далі слухачам розповіли, наскільки саме є завищеними ціни, й до яких меж, за Азаровим, їх треба знизити.
Даруйте, що не наводжу точніші цитати: таких повідомлень у кожному випуску новин по декілька, мерехтять вони, мов у калейдоскопі, й єдине, що залишається в пам’яті, - це переконання в невсипущій турботі рідної партії про не менш рідний народ. Турбота ця є такою активною й такою всеосяжною, що запам’ятати її подробиці - це, даруйте, вище за людські сили. Турбота - це головне, все решта - деталі. Одне слово, покращення - те саме, що його майже три роки тому було обіцяно «сьогодні», вже точно відбудеться завтра. І вже просто некрасиво прискіпуватися, замислюватися над капосними запитаннями: а чому засідання РНБО стосовно цін на ліки має зібратися після виборів, якщо новина вийшла в ефір, коли не помиляюся, 15 жовтня, майже за два тижні до виборів? РНБОУ закрито, всі пішли на фро... на вибори?
Скажете, джинса? Ні, новини. Є подія, є актуальність (чи скажете, що ціни на ліки - то неактуально?), є висвітлення. Ну, а відчуття чогось агітаційного - воно й є відчуття. Суб’єктивне й таке, що не має жодного стосунку до реальності. Емоції, емоції... Так, фактично в усіх подібних повідомленнях ідеться не про здобутки влади, а лише про її наміри - справжні або вдавані. Але з формального погляду - жодних претензій: події - тобто зустрічі або наради - й справді відбуваються.
Але цим радіоноваторство не обмежується. Отаке повідомлення (знову у викладенні, близькому до оригіналу, структуру повідомлення збережено), яке лунало щонайменше двічі - 15 та 22 жовтня: протягом останніх двох років різко зросли обсяги виробництва національної сільськогосподарської продукції; українці тепер досхочу забезпечені вітчизняними високоякісними продуктами харчування; сільськогосподарські виробники, на превеликий жаль, отримують від продажу своєї продукції копійки через недосконалу систему реалізації; уряд розробив відповідну програму; міністр аграрної політики Микола Присяжнюк відкрив гарячу телефонну лінію, за якою будь-який селянин зможе отримати допомогу в оформленні належних документів; називають номер - не уповільнюючи темпу й не повторюючи той номер; ніби той набір цифр є анітрохи не важливим - на відміну від факту його існування ...
Прискіпатися тут можна до кожної тези. І щодо повного насичення ринку харчових товарів вітчизняною продукцією (чому ж тоді в супермаркетах навіть часник - китайський?), й щодо успіхів «рідної партії» в керуванні сільськогосподарською галуззю (якою ж викривленою має бути економічна система, щоб в Україні продавали китайський часник і не прогоряли?), й щодо того, що недосконалість системи реалізації сільгосппродукції - то пряме звинувачення на адресу влади, й щодо того, що навряд чи цю недосконалість можна подолати допомогою в оформленні належних документів.
Власне, все це повідомлення від початку й до кінця є інформаційним звалищем, у якому немає ані логіки, ані причинно-наслідкових зв’язків, ані, зрештою, інформації. Передвиборна агітка, причому зроблена вкрай незграбно, - от чим є по суті наведене повідомлення. Але прискіпатися до нього неможливо: це - реклама. Й не яка-небудь, а соціальна. «Соціальна реклама», - так і сповіщала скоромовка по завершенні повідомлення.
«Що тут соціального?» - спитаєте ви? А що соціального в іншій «соціальній рекламі», де йдеться про те, що уряд уживатиме заходів до працевлаштування випускників вишів, - рекламі так само неконкретній, беззмістовній, зате зі згадкою про Раїсу Богатирьову?
Поставмо питання інакше: що саме рекламує ця «соціальна реклама»? Що соціального? Пана Присяжнюка, пані Богатирьову, звитяжний уряд у цілому - як непересічні соціальні надбання?
Треба віддати каналові належне: «соціальна реклама» Партії регіонів виходить наприкінці рекламного блоку, після реклами інших політичних сил. І коли один і той самий голос із однією й тією самою інтонацією повторює: «Політична реклама. Політична реклама. Політична реклама. Соціальна реклама», - стає не лише все очевидно, а й смішно.
Саме так, за допомогою неартикульованих натяків, ледь уловимих інтонацій тощо, доносили до аудиторії дещиці чесної інформації радянські журналісти. Доба езопової мови, доба натяків та міжрядкового читання повернулася?
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.
Всі записи:
- Сенсації, висмоктані з пальця // , 27.10.2015 21:15 Сенсації, висмоктані з пальця(12050)
- Маєток президента: думки з приводу // , 20.10.2015 17:54 Маєток президента: думки з приво(12506)
- На кого працює Арсеній Яценюк? // , 16.10.2015 17:44 На кого працює Арсеній Яценюк?(10589)
- Путинским путём // , 12.10.2015 14:27 Путинским путём(8647)
- Почувствуйте себя хохлами // , 06.10.2015 16:00 Почувствуйте себя хохлами(8578)
- Шустер у тумані // , 24.09.2015 11:58 Шустер у тумані(11347)
- Российские СМИ: хорошие идеи носятся в воздухе. С точностью до запятой // , 09.09.2015 17:04 Российские СМИ: хорошие идеи нос(5001)
- “Коридор до Криму”: нерозуміння чи замовчування? // , 31.08.2015 14:47 “Коридор до Криму”: нерозумінн(7537)
- Вадим Рабинович та Андрій Куликов: маніпуляція в чотири руки // , 28.08.2015 11:43 Вадим Рабинович та Андрій Кулик(6359)
- Санкции против России — триумф Путина? // , 26.08.2015 11:49 Санкции против России — триумф (5515)
Коментарі наших відвідувачів: