Останнє у блогах

Більше

Архів


ПОРТНІКОВ-CLUB: УКРАЇНІ ТРЕБА ГОТУВАТИ БРАХМАНІВ!

Валерій Бебик, 12.10.2012 18:56

ПОРТНІКОВ-CLUB:

 УКРАЇНІ ТРЕБА ГОТУВАТИ БРАХМАНІВ!

            Я з достатньою долею здорового скепсису ставлюся до PR-проектів «ОБ’ЄДНАНА ОПОЗИЦІЯ» та «Юлія НЕЛЬСОН-МАНДЕЛА».

Проте, із задоволенням прийняв запрошення каналу ТВі прийти на програму шанованого мною журналіста Віталія Портнікова «ПОЛІТКЛУБ» (10.10.2012р.).

Зацікавила сама тема, яка якось загубилася на тлі гарячих передвиборчих гасел на кшталт: «Ми їх зупинемо!» (бульдозером? - В.Б.), «Стабільність (цвинтарна? - В.Б.) - досягнута!», «Віддамо Україну (російському? - В.Б.) народу!», «Всім корупціонерам - люстрацію (імені Гурвіця? - В.Б.) тощо...

У Портніков-CLUB вирішили поговорити про освіту і за це йому від освітян - 5 балів!..

Втім, пропоную вам деякі вибрані уривки з програми В.Портнікова, оскільки ТВі заблоковано багатьма регіональними операторами, а канал, на мою думку, цікавий!..

Валерій Бебик:  ... Те, що сказала пані Ліля (Гриневич, «Батьківщина»), що вони вже мають освітньо-наукові законопроекти, мені дуже приємно. Мало хто з політичних сил іде з конкретними речами - хтось там дарує гречку, хтось зомбує електорат через телебачення, аби тільки проголосували... Насправді, нам дійсно потрібні системні зміни в освіті. І як на мене, то нам треба ухвалювати не просто окремі закони, а освітній кодекс, який складався б із комплексу законів: закону про дошкільну освіту, про середню освіту, професійну освіту, вищу освіту, післядипломну освіту і підготовку вищих наукових кадрів.

Як, скажімо, як ми оцінюємо дітей в школі, за якою системою вони навчаються? - 12-бальною. Коли випускник школи йде на тестування, на фініш - 200-бальна система. В університеті - чотирьох бальна система (відмінно, добре, задовільно, не задовільно). Навіть оці речі треба узгоджувати.

Тепер дивіться, ви згадали про те, що хтось комусь має передавати знання. Скажімо, в брахманів кожна каста відповідала за збереження однієї веди. От вони від діда до батька й до сина передавали усно такі веди.

Віталій Портников:  Вони були аристократією. У нас немає брахманів.

Валерій Бебик: Ну, то треба готувати брахманів!.. Подивіться, пане Віталію, наскільки серйозною є проблема, яку ви підняли в нашій освіті і науці. Середній вік доктора наук у наших ВНЗ - 60 років, доцента - 50. Відчуваєте проблему?..

Нам треба створювати систему заохочення, щоби найздібніші студенти йшли не в бізнес-структури, щоби вони залишалися на кафедрах і писали дисертації. А якщо зараз комірник отримує більше доцента, як написав один із львівських викладачів на сайті «ВГОЛОС», - ну то це ганьба для держави!.

І як ми можемо утримати отих кращих людей, найбільш талановитих? Тільки завдяки тому, що треба здійснювати заходи державної підтримки. Чому зараз вчителі на селі теж дуже похилого віку? Тому що, як молодь поїде після того ж педагогічного університету викладати в сільську школу? Треба ж дати їм житло, нормальну зарплату - і тоді людина поїде.

Віталій Портников: Навіть у радянський час людей туди відсилали насильно. Але вони там принаймні жили не набагато гірше, ніж у місті.

Валерій Бебик: Але тепер цю систему зовсім зруйновано. Було щось - не можу сказати, що б це було ідеально... Але дійсно потрібен комплексний підхід, необхідна консолідація майбутніх політичних сил у парламенті навколо цих речей...

Валерій Бебик: Дозвольте ще сказати декілька речей. Оскільки тут зачепили недержавну систему освіти, я хотів би пояснити. Перша позиція - я абсолютно згоден із пропозицією, щоб гроші ходили за абітурієнтом до університету. І тоді ота корупційна система держзамовлення, яка зараз створена, відпаде абсолютно, бо зрозуміло, хто «більш національний», той має більше грошей і т.д. ...

Страшно й те, що йде дискримінація освіти...

От є, наприклад, Університет «Україна» - недержавний і неприбутковий. Ми не можемо отримати державного замовлення, хоча в Конституції написано, що всі форми рівні. Ми маємо акредитацію, ми маємо кандидатські і докторські ради, аспірантуру і т.д. Але нам говорять у міністерстві, що «ви знаєте, а Конституції так написано, але немає інструкції Кабміну, щоби ви могли претендувати на підготовку фахівців з політології чи з хімії». Тобто, це серйозна проблема і нам треба всю систему держзамовлення кардинально міняти. І я погоджуюся з пропозицією пані Лілі (Гриневич), що була в проекті їхнього закону...

Є ще кілька нюансів, на які я хотів би звернути увагу. Говорили про школу, що характер дитини формується у 4-5 класі... Психо-емоційна сфера дитини формується до п’яти років. Я не кажу про те, щоби робити сегрегацію, про яку ви сказали. Просто хочу сказати, що характер дитини формується в дошкільному віці і це психологи довели на дослідженнях.

Але подивіться, яка цікава штука виходить - попри те, що наша система (управління освітою) погано працює, наші діти перемагають на міжнародних олімпіадах і т.д. Тобто, талановиті все одно пробиваються. Наші діти дуже класні, вони розумні, креативні, попри всю архаїчність системи управління, яка і стримує ці речі.

Останній момент, на який я хотів звернути увагу, - економічний. Зараз дуже поширеним є репетиторство. Десь приблизно третина дітей перед випускними класами ходить до вчителів. І експерти говорять, що оті гроші, які вони платять репетиторам, приблизно дорівнюють коштам, які йдуть з бюджету на всю на середню школу в Україні.

Віталій Портников: Що поганого в тому, що людина має бажання і можливості отримувати індивідуальну освіту? Нехай ходить до репетитора - це цілком нормально.

Валерій Бебик: Прекрасно, але не всі батьки мають можливість заплатити. І тоді - нерівні умови. Так, ми запровадили систему тестування, це дуже класно і правильно, це крок уперед. Але якість підготовки в сільській школі і в столичній гімназії - різні речі і наші діти знаходяться в нерівних умовах. А наші тести, загалом, зорієнтовані на суму знань, а не на креативність мислення.

Віталій Портников: А тому пані Гриневич і говорила про гранти для випускників сільських шкіл. Але радянський досвід також вчить, що люди, які отримують такі гранти і потім навчаються у ВНЗ, згодом зі своїм рівнем середньої освіти не можуть нормально отримати вищу. І це теж величезна проблема.

Валерій Бебик: Але для цього потрібна система законодавчої підтримки...


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Доктор політичних наук, професор. Головний редактор українського наукового журналу „Освіта регіону: політологія, психологія, комунікації”. Автор і ведучий освітньо-наукової програми «Цивілізація INCOGNITA» телеканалу «ТОНІС».


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS