Останнє у блогах

Більше

Архів


І знову про Різдво й не лише про нього

Борис Бахтєєв, 13.01.2012 12:45

Дні 25 грудня та 7 січня в українських ЗМІ двано вже час оголосити днями невігластва. А точніше, днями проповідування невігластва. Цьогорічне Різдво «за старим стилем», за юліанським календарем, не стало винятком.

Національне радіо, його Перший канал, повідомило слухачам: «Сьогодні святкують Різдво Христове всі християни східного обряду, подібно до українських православних, а також греко-

католиків, які теж святкують Різдво 7 січня». Варто віддати належне: про греко-католиків цього разу не забули. От тільки хіба греки, кіпріоти, болгари, румуни - то не християни східного обряду? А вірмени, що святкують Різдво 6 січня? Той факт, що більшість православних церков святкують Різдво за новим стилем, залишається суворою таємницею для українців.

Із Різдва розмова чомусь одразу перескочила на Старий Новий рік, який «святкують в Україні, Білорусі, Росії, Сербії, Чорногорії та деяких районах Швейцарії». Нагадаю: повідомлення вийшло в ефір 7 січня, й Старий Новий рік був тут ані до чого. Слухачам тільки й лишалося, що намагатися декодувати почуте повідомлення: якщо в цих країнах святкують Старий Новий рік, то, мабуть, там і досі церква дотримується юліанського календаря, а отже, напевне, й Різдво святкують 7 січня. Чому б от саме так було не сказати прямим текстом, залишається тільки гадати. І що більше доводиться гадати, то більше спадає на думку, що, мабуть, існує-таки ідеологічна «фігура замовчування», реально існує, й вона - ніякий не публіцистичний образ, а достеменний факт. В іншому разі не було б жодної потреби приплітати до Різдва Старий Новий рік і висвітлювати тему манівцями - як то кажуть, «через Кобеляки на Полтаву».

До того ж, так і залишилися загадкою «деякі райони Швейцарії»: чи там теж сповідують християнство східного обряду? Яке саме?

Наступний сюжет було присвячено святкуванню Різдва на Святій Землі, де «всі християни 7 січня йдуть до храмів, запалюють свічки». Якщо «всі християни» святкують Різдво 7 січня, то ті, хто святкує його 25 грудня, - не християни? А хто ж тоді?

Прикметним було те, що десь поміж цими сюжетами пролунала-таки коротка історія: як переходили на григоріанський календар, як Петро І запровадив у Росії святкування Нового року 1 січня й наказав установлювати ялинки, але залишив юліанський календар. (І знову ж: а до чого тут був Новий рік? А коли святкували Різдво - до Петра й після нього? А як було на українських землях - адже знайомство українців із європейськими традиціями розпочалося аж ніяк не з «вікна», яке «прорубав» Петро? Про це не було сказано ані слова.) Розповіли, що деякі православні церкви перейшли на григоріанський календар (що, взагалі-то, є не зовсім точним, оскільки вони звуть цей календар неоюліанським), а деякі (Руська, Сербська, Єрусалимська) не перейшли.

А ще розповідали, що в усіх слов’ян традиційним символом Нового року (і знову «салат» із Нового року та Різдва!) був Дід Мороз. Хто такі ті «всі слов’яни», залишалося тільки гадати.

Православна радіопрограма УПЦ-МП дала нарешті відповідь на те, хто такі православні: «Ми православні, бо ми правильно славимо Бога, а не так, як нам наказують з Америки, засилаючи до нас своїх пасторів» (так і гадалося, що от зараз пролунає: «Ідеологічні диверсанти»). Ну куди ж у Різдво без клятої Америки? Що ж до слухачів, то вони мали зрозуміти: всі інші народи славлять Бога неправильно, тож і взагалі вони неправильні й неправедні. Такий от «християнський» вийшов дискурс.

Прослухавши все це, слухачі марно намагалися скласти все почуте в бодай якусь подобу системи. А потім ми дивуємося: й чому це українці такі амбівалентні? Й чому це в багатьох співгромадян каша в голові? Й чому це ми досі не можемо вирішити, хто ми є й куди йдемо? Пригадалася власна розмова в Харкові з місцевим жителем. «Откуда вы?» - спитав харків’янин, почувши мою українську. «З Києва», - відповів я. Мій візаві чи то розчаровано, чи то навіть ображено вимовив: «А я думал, вы со Львова. А вы такой же славянин, как и я».

Тут варто зробити невеличкий відступ від теми. «Ми правильно славимо Бога, всі решта - неправильно», - цей стереотип набув великої поширеності в Росії, а звідти й у нас. Чи не від нього походить переконання багатьох росіян (а від них і українців), що Росія є країною, яка досягла найвищої досконалості? Країною, вищою й правильнішою за всі інші краї й народи? Так, цьому стереотипу вже декілька століть. Так, саме з нього брала наснагу ленінсько-більшовицька теорія, яка спробувала створити практичний, соціально-економічний доказ цієї досконалості й, зазнавши невдачі, знову перевела її в абстрактно-теоретичну площину «оплоту всього прогресивного людства».

Але мова не про те. Мова про те, що країна, яка вважає себе за вершину досконалості, за «оплот усього прогресивного людства», не бачить потреби в розвитку. Вона припиняє розвиватися. Будь-які спроби поглянути реально на своє місце в модерному світі виявляються дуже дискомфортними й, замість посиленого бажання вдосконалюватися, лише спонукають знову сховатися за переконанням у власній винятковості. Так було в Росії протягом останніх чверті століття. Але чи не щось подібне відбувається й в Україні: що більше розчаровує дійсність, що більше невдач зазнають спроби увійти до «першого світу», то сильнішим стає бажання увірувати у власну «правильність», а всі негапразди списувати на «кляту Америку» та її «підступи»?

І, нарешті, ще одне новинне повідомлення. Віктор Янукович відсвяткував Різдво у Почаєві, що на південній Волині (північ Тернопільської області). «Свято-Успенська Почаївська лавра є форпостом православ’я на Волині», - без найменшої тіні сумніву промовила кореспондентка. Але ж, на відміну від Галичини, на Волині більшість віруючих - то православні! А родзинка ситуації полягає в іншому: більшість волинян є вірними УПЦ-КП та УАПЦ, тоді як Почаївська лавра належить Московському патріархатові. Отже, одне з двох: або українські журналісти не знають конфесійної карти власної Батьківщини, й усі «западенці» для них - на одне обличчя, або ж у даному разі за допомогою Національного радіо вірних інших, ніж УПЦ-МП, конфесій було викреслено з православних. Їм було відмовлено вважатися за православних. Православ’я = Московський патріархат, і «розговорчики в строю!».

Настоятель Почаївської лаври подякував президентові за новий житловий будинок у місті (дивний предмет подяки як для церковного ієрарха, а не представника міської держадміністрації) та побажав йому «й далі мудро керувати народом».

Передусім, якщо кожний житловий будинок в Україні зводитимуть лише з особистої волі президента, то українцям можна буде лише поспівчувати. Бо будинків тих буде один-два на всю країну. Нову станцію метро в Києві відкривав Микола Азаров. Як, утім, не лише її. То може, він - підпільний міський голова столиці? Який стосунок має прем’єр-міністр до суто міських справ Києва? Прагнення найвищих керівників держави піаритися на суто місцевих, іноді до сміху дрібних, об’єктах є не такою вже нешкідливою забавкою: українцям навіюють, що без волі президента (прем’єра) й комар не пискне, а отже, треба лише лежати на печі й чекати на президентську милість. Чому в під’їзді неметено? - То в президента ж так багато справ! Звісно ж, і справжні провали потім буде дуже легко підверстати під оце «так багато справ». Із євроінтеграцією не вийшло, із «покращенням вашого життя» так само не вийшло - зате будинок у Почаєві з’явився; президент працює, про державу дбає - от вам наочний доказ. У такий спосіб українцям навіюють викривлений суспільний зір, невміння розрізняти й співвідносити масштаби.

А ще... От скажіть, чи вважаєте ви Віктора Януковича своїм керівником; людиною, що керує зокрема й особисто вами? А чи вважали за таких Віктора Ющенка, Леоніда Кучму, Леоніда Кравчука? Я - не вважав і не вважаю. Бо це Кім Чен Ин мудро керує народом. Фідель та Рауль Кастро мудро керують народом. «Партия мудро руководит народом в общественных местах», як колись давно в демонстративному екстазі написала у вступному творі одна київська абітурієнтка.

У демократичних країнах президенти керують державою, а народи (суспільства) керують президентами. І саме цим демократія відрізняється від недемократії. Московський патріархат проповідує в Україні авторитаризм, якщо не тоталітаризм. То знову постає запитання: те, що проповідує УПЦ-МП, - чи це релігія? Чи такі побажання на Різдво - це не святотатство?


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Журналіст.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS