Останнє у блогах

Більше

Архів


«Книга.UA» як постсоц

Наталя Голованова, 28.10.2011 00:19

     «Книга.UA» стає блокбастером, коротким касовим фільмом, кліпом, вибухівкою часів Другої Світової війни (яка й породила поняття вибухового відеопродукту)?

     А як би повернути на екран Першого те, що робили Марина Бондаренко чи насамкінець Борислав із Анастасією донедавна? Зараз з екрану щезли ведучі - а разом із ними й живі люди, живі істоти, живі читачі й живі письменники. Щезла тональність розмови, роздуму, мовчить і осіння елегія, що супроводжує справжню, формуючу змісти літературу. Залишилися схеми, трюкові ходи і сценарії передачі.

     Бачимо все більше щось суцільно іноземно-кіношне, а наприкінці обов’язково - кліп.

     Або вірші дуже епатажні, хоч і поважного Сергія Жадана, як сьогодні. Але ж неодмінно епатажні, з накопиченням слів, немов копійок із гривнями на дисконтній картці.

     І це кіно-книгомистецтво. Хіба не набридло бачити в сучасній і передсучасній літературі сценарії натомість літератури як такої? Дико-екзотичний сюжет натомість природності розгортання подій, надподієвість, суперподієвість, суперрух - фізичний, неекономний, як для більш статичного зовні нинішнього життя, супервигаданість. Книга написана чистісінько для вітрини, бери й екранізуй, виблискує сюжетом, діалогами і каверзами, яких і у житті забагато, але таких майже зовсім нема, і навіть до уяви всерйоз вони не входять. Це сучасна книга. А сьогодні і передача «Книга.UA» була на кшталт блискучої проекранізації. Навіть Андрія Кокотюху начебто залучили не для розмови про його творчість, а для популяризації такого, кінокнижкового підходу - на прикладі його екранізованої творчості.

     І ось ще ця клаптиковість подання матеріалу в передачі. Формат - по півтори хвилини! Це  навіть не радіоформат, а передача-пакет, передача-папка, жалюгідна копія комп’ютерного життя: у папці купа файликів і файлів, і ти клац-клац мишою, й ось тобі це, і ось се. Відкрив відразу всі файли, комп зависнув, свідомість занудилася, й ти, абсолютно не зважаючи на те, що тривалість життя передачі  «Книга.UA»  дорівнює трохи понад 20 хвилин на тиждень, а саме все - вранці у четвер, зриваєшся різати собі свій ранковий бутерброд і заварюєш каву, і вже з бутербродом і кавою з вершками додивляєшся оті очікувані протягом тижня хвилини. Півтори хвилини на Марію Матіос, півтори на Ладу Лузіну, рівнісінько стільки на «Єврейську кухню» і ані секунди більше - на передмову до «Єврейської кухні». І ось вже Агата Крісті зіштовхнулася з абсолютно з іншого не те що файлу, а з іншої папки Акуніним, і набила собі лоба. Адже який зв’язок між Агатою Крісті та Борисом Акуніним, яка між ними рівність і аналогія, знають тільки напевно ті, хто говорить у кадрі.

     Між тим, клаптиково-екранізоване життя - не витвір, ніяк не витвір мистецтва, не відкриття і не знахідка. Таке життя має весь сучасний світ і світ стомився так жити. Світ жадає мистецтва, пориву з затхлого напівбуття, прориву! Але як свідчить передача «Книга.UA», часи соцреалізму не тільки не минули, а коли вони були, то ми все ж щось якісне у тій літературі мали, бо й цензура була страшна й у відомому сенсі професійна, - часи постсоцреалізму бодай твердою ходою повертаються, вибуравлюються у життя й підбирають нашу свідомість у оті файли з клаптиками й розбурхують гармонію наших думок і гармонію нашого буття по екранах і блокбастерах, по соцмережах і твітах, і все це блокує нас і обмежує, й хвилинить, і секундить, і миттєвить... Це вже вульгарно-натурний постсоц. Це вже занадто реал. Зараз комп і Мережа - це гіперреал. Ми суцільно розшматовані на все це. Ми суцільно блокбастерні й самопіарні, самоекранні, самовеликі й самодостатні і ні на чому не зосереджені всерйоз. І зараз бачимо таких себе нікчем - ще й у книжках, ще й у передачі «Книга.UA», і коли сьогодні Скрипка співає в якомусь уривку у цій передачі «Бум, бум, бум», - це тільки доводить, що ми вже до ручки бумбонулися з постсоцем, ми вже злилися зі стилем блокбастеру, ми самі як блокбастер, ми файли і клаптики світової природи, ми такі собі дріб’язкові й спантеличені розшарованістю й водночас запрограмовані на цифру та обмежений Космос, що хочеться, дуже мріється відтворити хоч щось, хоча б щось схоже на мистецтво. Наприклад, передачу «Книга.UA». Бо з думок і мрій починається нова дія, починається нова доба. Доба дня завтрашнього, доба нової України.

     Якщо зрозуміти, що передача «Книга.UA»  має йти попереду життя, не копіювати вади і однотонність, не циклитися на клацаннях мишою та «бум, бум, бум» на екрані, а творчо усе це перелопачувати й відтворювати щось вище за розважальне книго-шоу, то передача враз зміниться, бо усоромиться себе такої, яка вона є зараз, простіть мене, може, за сумбірні слова. Можливо, тоді буде в «Книзі.UA» і про «Сяйво», що планується зробити муніципальною книгарнею, і саме сьогодні міськрада прийняла частку цього рішення, і Михайлові Слабошпицькому дадуть у передачі говорити більше, ніж півтори хвилини, і  Марії Матіос, і Оксані Забужко, і Олегу Вергелісу. І виходити вона буде не в робочий для всієї країни час, коли багатьом українцям не до ТБ і не до мрій про справжню літературу.  

     P. S. Гадаю, маю якесь малесеньке право на власну думку щодо цієї передачі, адже свого часу писала для «ТК» вельми захоплену статтю «Початок весни на українському телебаченні», саме про перші випуски «Книги.UA», писала захоплено і про оновлену «Книгу» пізніше, писала критичні відгуки щодо передачі на сайті Першого,то ж стежу за нею й вболіваю за її якість і дієвість стосовно потенційного телеглядача.


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Автор "Журналісту України", зарубіжних видань, літератор.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS