Останнє у блогах

Більше

Останні коментарі

Архів


Журналістів не цікавлять їх права?

Павло Булгак, 25.06.2011 00:43

На днях КНМП оприлюднила висновки медіа-юристів про те, що Порядок акредитації ЗМІ для допуску на об’єкти до ЄВРО 2012, затверджений Держпідприємством  «Дирекція з будівництва об’єктів до ЄВРО 2012 у м. Львові» - містить незаконні вимоги до журналістів та порушує Конституцію України.

Попри розсилку по ЗМІ та по профспілковій підписці практично жодне профільне видання не зацікавилося незаконними вимогами, які встановили чиновники для журналістів. Невже нікого не хвилює, що Львівський прецедент згодом стане Всеукраїнським? Тому прошу представників ЗМІ звернути увагу на грубе порушення їхніх же прав і звернути увагу на це керівництво країни, яке відповідає за Євро 2012 і нещодавно публічно обіцяло надати ЗМІ вільний допуск на залізничні вокзали та усі інші інфраструктурні обєкти. І при цьому ж паралельно закриває від ЗМІ обєкти, які будуються в рамках ЄВРО 2012 перетворивши їх на режимні та з обмеженим допуском лише тих журналістів, які свідомо погодяться на незаконні вимоги по їхній акредитації.

Отже публікую текст прес-релізу:

Порядок акредитації ЗМІ для допуску на об’єкти до ЄВРО 2012, оприлюднений Держпідприємством  «Дирекція з будівництва об’єктів до ЄВРО 2012 у м. Львові» - містить незаконні вимоги до журналістів та порушує Конституцію України.

До такого висновку прийшли юристи Київської незалежної медіа-профспілки, які за дорученням Ревізійної комісії профспілки проаналізували документ на предмет відповідності законодавству, повідомляє прес-служба КНМП. Так, пункт 7 вказаного Порядку (http://areny.lviv.ua/uk/our-team/accreditation.html) суперечить статті 26 Закону України «Про інформацію». Він зокрема передбачає такі вимоги: «Відповідно до п.3 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 р. розпорядники інформації зобов’язані вести облік запитів на інформацію. З метою здійснення такого обліку запитувачі, що пройшли відповідну акредитацію протягом п’яти календарних днів після публікації матеріалу подають в прес-службу ДП «Західінфрапроект» копії опублікованих матеріалів/сюжетів (особисто або на електронну пошту (lviv.dyrekcia.2012@gmail.com)».

Медіа-юрист КНМП Людмила Опришко констатує, що такі вимоги суперечать статті 19 Конституції України відповідно до якої ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Крім того, покладення зазначеного обов’язку на журналістів/ЗМІ є втручанням у право на свободу висловлювання, яке не передбачене законом, а тому становить порушення статті 10 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Медіа-юрист КНМП також наголошує, що вказані вимоги є невідповідними Закону України «Про доступ до публічної інформації» оскільки акредитація не є запитом на інформацію. Не будуть відповідати вимогам Закону України «Про інформацію» і вказані в Положенні дії по припиненню акредитації журналаіста/ЗМІ у випадку якщо вони не опублікують інформацію про захід, у якому приймали участь, або не нададуть копії матеріалів/сюжетів.

Крім того, форма акредитаційної картки, розміщеної на сайті підприємства «Дирекція з будівництва об’єктів до Євро-2012 у Львові», містить незаконні вимоги до журналістів щодо надання інформації про мету візиту, номер та марку автомобіля, час і місце публікації матеріалу тощо.

«Таким чином, у діях посадової особи, яка затвердила зазначене Положення про акредитацію, є ознаки діяння, передбаченого частиною 1 статті 171 КК України - умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (або замаху на нього)», - йдеться у висновку медіа-юристів.

У випадку якщо Порядок акредитації ЗМІ для допуску на об’єкти до ЄВРО 2012 не буде приведено у відповідність із законодавством - КНМП залишає за собою право оскаржити документ та незаконні дії відповідних посадових осіб в судовому порядку.

Юрист Київської незалежної медіа-профспілки Людмила Опришко співпрацює із КНМП в рамках проекту Юридичне бюро для журналістів. Кожен журналіст може звернутися до бюро та отримати безкоштовні консультації з будь-яких юридичних та питань, що повязані з їх діяльністю.


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Політичний аналітик, член ревізійної комісії Київської незалежної медіа-профспілки.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS