Останнє у блогах

Більше

Останні коментарі

Оценка Домов
<a href=http://kyzmet.zhambyl.zhetisu.gov.k z/go.php?url=http://ocenkadoma24.ru> уплю дом красноярск</a>
Коментарів: 3340
Переводчик новокузнецк
<a href=https://images.google.com.ph/url?sa =t&url=https://perevod42.com>Пе реводчик новокузнецк</a>
Коментарів: 3340
Joshuafauts
My God! Well and well! ------ <a href=https://www.bornvideos.com/asian-am ateur-fuck-session/>https://www.bornv ideos.com/asian-amateur-fuck-session/< ;/a> | https://www.bornvideos.com/
Коментарів: 30272
orujacujb
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/] Amoxicillin 500mg Capsules[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-xux lya3/">18</a> bsw.ezlo.blogs.mediasapiens.ua.tmv.lw http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
Коментарів: 3340
idekikuyaxg
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/] Amoxicillin 500 Mg[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-xux lya3/">Amoxil</a> fyp.gtix.blogs.mediasapiens.ua.aeg.rc http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
Коментарів: 3340
ufaaehoalob
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/] Buy Amoxicillin Online[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-xux lya3/">Amoxicillin 500mg</a> zxa.ffqg.blogs.mediasapiens.ua.bma.ce http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
Коментарів: 3340
mamaligadoc
<b>Looking for a Zofran? No problem with us! Guaranteed Worldwide Shipping Discreet Package Low Prices 24/7/365 Customer Support -------------------------------------- ---------------------------------------- --------- ...
Коментарів: 30272
mamaligadoc
<b>Looking for a Atarax? No problem with us! Guaranteed Worldwide Shipping Discreet Package Low Prices 24/7/365 Customer Support -------------------------------------- ---------------------------------------- --------- ...
Коментарів: 30272
mamaligadoc
<b>Looking for a Cialis Extra Dosage? No problem with us! Guaranteed Worldwide Shipping Discreet Package Low Prices 24/7/365 Customer Support -------------------------------------- ---------------------------------------- --------- ...
Коментарів: 30272
mamaligadoc
<b>Looking for a Doxycycline? No problem with us! Guaranteed Worldwide Shipping Discreet Package Low Prices 24/7/365 Customer Support -------------------------------------- ---------------------------------------- --------- ...
Коментарів: 30272

Архів


Слон з мухи. Рецепт Грабовського

Борис Бахтєєв, 12.05.2011 12:27

Про один рецепт приготування слона з мухи вже йшлося. Сергій Грабовський запропонував не менш «елефантний» прийом, так би мовити, журналістської сублімації у статті «Страсний тиждень і комсомольське телебачення».

Аби уникнути невиправданих звинувачень, одразу хочу зазначити: зважаючи на свої переконання, я не захищатиму комсомол і не обілюватиму його. Тож закинути мені креольство не вийде.

Отже, телебачення у Страсний тиждень. Яким воно має бути, що показувати й що не показувати? У цьому справді є проблема для обговорення. От саме як проблему для дискусії її й варто було поставити, а не роздавати вироки цілком у стилі того самого комсомолу. «Моя думка є істиною в останній інстанції; всі, хто не згоден зі мною, - то вороги народу», - знайома пісенька, чи не правда?

У нас сьогодні, власне, не вікторіанська Англія й тим паче не довікторіанська. Державне пуританство вже не в пошані. Та й телебачення за пуританських часів, коли не помиляюся, ще не було таким уже загальнопоширеним. «Усі, як один, мусять...» - чи прийнятною є така постанова питання сьогодні, вже не на такому й початку ХХІ століття? Здається, в Україні, принаймні офіційно, дотепер існує свобода сповідувати будь-яку віру (й самому обирати міру того сповідування) або навіть не сповідувати жодної. То чи має телебачення «оправославлювати» всіх в Україні сущих, причому «оправославлювати» в найортодоксальніший спосіб, примусово? Так, цьогоріч Страсний тиждень у православних, католиків та протестантів збігся в часі. Але ж це буває далеко не щороку! То що ж робити, якщо наслідувати настанови пана Грабовського? Оголошувати на телебаченні півмісяця скорботи - а чи начхати на католиків із протестантами й змушувати всіх сумувати в наказовому порядку за православним календарем?

А ще можна напуститися на супермаркети за те, що продають у піст м’ясні продукти. Ну просто тобі вилиті комсомольці! Можна навіть запропонувати запровадити патрулі, які кожного недільного ранку зганяли б усіх до єдиного до церкви - строєм, колоною по два. От тільки дотримання християнських чеснот із примусу, а не за покликом душі - чи залишається воно християнським?

А до речі, як виглядає телебачення у Страсний тиждень у далеко не атеїстичній Польщі? Гаразд, Польща - то країна посткомуністична. Як воно виглядає в Італії чи Греції? Там теж тільки й показують, що вселенське сльозопролиття? Без змалювання цього всі розмірковування про бажану поведінку українського телебачення лише розмірковуваннями й залишаються.

А тепер цитата зі статті: «На тих самих телеканалах, де Великодню присвячено було хіба що трансляції служіння з Лаври, а Страсний тиждень ознаменований зовсім не християнськими пристрастями, вакурат 9 травня проходитимуть телемарафони й ток-шоу, де ведучі виголошуватимуть дуже гучні слова про високі цінності». Як ефектно автор протиставив Великдень та День Перемоги! Одним помахом пера! Ні, мова не про червоні прапори та інші нав’язані нинішньою владою радянські атрибути, а про дух, про сенс дня Перемоги над нацизмом, над нелюдським злом. Може, в тому був знак з Небес, що нацизм було переможено невдовзі по Великодні?

Що ж виходить? За радянських часів День Перемоги був добрим, а Великдень поганим, тепер у Грабовського Великдень став добрим, а День Перемоги поганим. Помінялися знаки - ото й усе. Типова анти-радянська логіка - тобто та сама радянська, тільки вивернена навиворіт. Вона була б слушною 1970-х років, можливо, 1980-х, може, навіть на початку 1990-х. Тепер, на двадцятому році незалежності, Україна потребує не антирадянської, а нерадянської логіки. Не радянської, виверненої навиворіт, а цілковито іншої, засадничо й методологічно іншої. Понятійно іншої. Такої, яка б не відштовхувалася від понять радянської пропаганди, а ігнорувала б ці поняття, просто не знала б про їхнє існування. Пан Грабовський натомість заганяє нас у бінарну логіку «або - або». Цілком по-радянськи: або їжте котлети з мухами, або не буде вам мух, але не буде й котлет.

І, нарешті, про слона з мухи. Ледь не чверть статті пана Грабовського становить цитата (точніше, дві цитати) з Віктора Єленського. Поважної й авторитетної людини. От тільки цитати - то річ така. Хоч би яким поважним та авторитетним був автор процитованого уривку, а невже він, як і кожна людина, не може помилятися? Невже не може згущувати фарби? Невже не існує інших, не менш авторитетних, думок із того самого приводу? Не виключено, що сам пан Єленський дуже здивувався б, коли б побачив власне висловлювання от у такому, як у пана Грабовського, контексті.

Отут ми й підходимо до головного. То за радянських часів було просто: «Владімір Ільїч Лєнін сказав» - і подальші дискусії стають неможливими. Універсальний аргумент наведено, й універсальнішого вже не може бути. Використовувати слова Єленського, мов слова Леніна, - чи це не образа для відомого релігієзнавця?

Чим, узагалі-то, є й має бути цитата? Ілюстрацією до думок автора. Підтвердженням: автор не поодинокий у своїх думках, він має авторитетних однодумців. Але для того, щоб було саме так, потрібна зовсім дрібниця - ті самі думки автора. Його й саме його аргументація. Коли ж власної аргументації бракує, це виглядає як звичайні розумові лінощі. І справді: навіщо думати, навіщо обмірковувати текст - вставив розлогу цитату, й що розлогішу, то краще, й матеріал готовий. «Владімір Ільїч Лєнін сказав», і крапка. А що найвидатніші фахівці, як правило, не видають універсальних афоризмів, а висловлюються в певному контексті, для певної аудиторії, з певного приводу? Й журналіст, висмикнувши цитату з контексту, може тим самим спотворити її, щонайменше надати їй категоричності, якої не було? Та дрібниці то все, такі вже дрібниці! Усього лише маніпулювання цитатами, нічого більшого. І, відповідно, маніпулювання аудиторією.

Так-так, використання цитат як універсальних аргументів, що позбавляють необхідності власного обгрунтовування висловлених тез, зважування всіх «за» та «проти», - це маніпуляція. На будь-яке, навіть найсумнівніше, твердження можна насмикати з контексту пару-трійку найавторитетніших цитат. І хіба ж таким уже рідкісним є зловживання циататми, цитатне маніпулювання? Тільки от за відсутності власної аргументації будь-які цитати не рятують від враження: матеріал сирий, а то й геть висмоктаний з пальця.


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Журналіст.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS