Останнє у блогах

Більше

Архів


Суддя вигнав журналіста з відкритого засідання

Азад Сафаров, 16.02.2011 00:24

Те, що на суди часто не пускають знімальні групи, це не новина.  Особисто я, як журналіст, з таким зіштовхувався не раз.  Але те що відбулось у приміщенні Апеляційного суду міста Києва вчора, 15 лютого  просто вразило.

Знімальна група 5 каналу приїхала на засідання суду у справі активіста громадської організації «Дорожний контроль» Олексія Кирієнка, якого торік  жорстоко побили працівники ДАЇ. Так принаймні стверджує сам Кирієнко. Перевірити це, мені, як журналісту не вдалося, бо працівники суду разом з суддею не дали мені виконати мій професійній обов’язок.

Ще коли ми тільки приїхали до будинку суду на Солом’янській площі, до нас підійшли двоє співробітниць прес-служби.  Вони  заявили що ані в холі, ані на території будинку суду знімати не можна.

На відео: учасники судового процесу сваряться з прес-службою суду

На моє прохання представитись і показати документи, які б забороняли знімати, одна з працівниць принесла Положення про взаємодію Апеляційного суду міста Києва із засобами масової інформації.  Без посилань на жодні закони або підзаконні акти, на кількох аркушах йшлося про те, як має поводитись журналіст у приміщенні Апеляційного суду.   Ось, на приклад, один із рядків цього творіння: «Лише за усвідомлення спільної відповідальності за надання суспільству неупередженої, об’єктивної, правдивої, інформації про діяльність судової системи загалом і Апеляційного суду міста Києва зокрема дасть змогу збалансувати інтереси нашої співпраці».

Untitled-1

Далі переважно йдеться про обов’язки і заборони.  Серед них дійсно є табу на фото-, відео- та телезйомку у загальних приміщеннях суду (вестибулі, коридорах, сходах) та на території, прилеглій до будівлі суду. Проте, на моє зауваження, що внутрішні положення не мають жодної сили перед законами, представники прес-служби ще більше роздратувались і наказали охороні не пускати ні мене, ні оператора. А помічниця судді яка вела справу, подзвонила одразу від охорони у холі до судді за порадами. Вже за хвилину вона надто галасно прошепотіла охороні - ВЗАГАЛІ НІКОГО НЕ ПУСКАТИ.

Правду кажучи, приємно вразила реакція охоронця, який по-справжньому здивувався такому рішенню судді.  Проте вчинив  розумніше - сказав, що не буде втручатись, і пустив знімальну групу нагору до зали, побажавши помічниці самій розбиратись зі знімальною групою.

Перед входом до зали суду помічниця ще більш активізувалась. Притягла вже іншого охоронця. І стіною стала перед входом з криками: "з камерами і мікрофонами не можна!".  Така заява ще більше здивувала.  Адже одна справа не дозволити камері пройти до залу, а інша - забороняти вже і просто мікрофони, ДРОТОВІ МІКРОФОНИ, які не можуть працювати окремо від камери. Тим паче, законом України про судоустрій «присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби». І для цього дозвіл судді не потрібен.

Спроби пояснити це помічниці судді були марними.  Разом з охоронцем дівчина намагалась перешкодити мені зайти до зали. Та мені це таки вдалося.

Помічниця не здалася. Привела ще одного охоронця, проте вже у цивільному, і оголосила, щоб всі вимкнули телефони «і не просто звук вимкнули, а взагалі виключили», а разом з мобільними прибрали і відеокамери, фотоапарати і диктофони. Як тільки розпочався суд, новий «охоронець» почав виконувати роль наглядача. То одному, то іншому слухачу він гаркав прибрати диктофони, мобільні, ба навіть нотатки. На вимогу журналіста представитись чоловік нічого не відповів і далі продовжував виконувати роботу судового пристава, яким він навряд чи був.

Та перевершила всіх сама суддя -  Балацька Галина Олександрівна. Вона заявила що без її дозволу будь-яка аудіо, відео- фотозйомка заборонена. Хоча знову ж таки, повторюсь, це є порушенням закону про судоустрій. Бо аудіо- фіксацію ніхто не може заборонити. Коли я спробував роз’яснити це судді, вона потребувала, щоб я покинув залу засідання.

15022011_006

(охоронець йде по душу журналіста)

Найгірше в цій ситуації що судді знають що журналістам нема чим захищатись. Все залежить від них - захочуть заборонять знімати, захочуть заборонять нотувати, захочуть взагалі заборонять бути присутнмім у залі суду. І до цього, думаю, незабаром дійде на законодавчому рівні. Адже одну позицію журналісти вже втратили у протистоянні з суддями. Журналісти не можуть прикриватись статтею 9 попереднього закону про судоустрій України. В ньому йшлося що суддя може дозволити або заборонити відео-, та фото фіксацію лише із застосуванням стаціонарної апаратури. Це означало, що якщо  суддя не дозволить знімати з професійної камери на штативі, журналіст міг би користуватись мобільним або фотоапаратом. З новим же законом про судоустрій у статті 11 говориться, що «Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання допускається за рішенням суду". Тобто маються на увазі усі види відео- та фотофіксації.


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Журналіст 5 каналу


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS