Останнє у блогах

Більше

Архів


Що ж ти наробила, Галичино?

Борис Бахтєєв, 03.11.2010 12:10

Що сталося з тобою? Чи ти з’їхала з глузду? Чи вирішила показати всім «кузькіну мать»? Чи всезагальні розгубленість та дезорієнтованість охопили й тебе, оволоділи тобою, не залишивши найменшої змоги мислити? Мислити тверезо, виважено й раціонально?

Ти викинула на смітник спадщину В’ячеслава Чорновола. Немов зношений непотріб, що відслужив своє. Ти витерла ноги об його, Чорновола, пам’ять. Тепер у тебе інші герої. Може, тому, що Чорновіл був негаличанином від народження, а отже - «чужим», «зайдою»?

Демократична Галичина. Європейська Галичина. Прогресивна Галичина. Усе, міф зруйновано. Його більше немає, забудьте. І це, можливо, - найтяжче враження від виборів, що минули. Національно свідома Галичина... Виявилося, що геть несвідома. Перетворення України на сукупність етнічних гетто - це і є шлях до Європи ХХІ століття? Це і є та Україна, яку галичани хотіли б бачити? Українське гетто за такої системи буде привілейованим? Та нехай хоч яким привілейованим - воно однаково залишиться гетто. Територією за колючим дротом із наглядовими вишками по кутах, хай навіть той дріт і ті вишки буде зроблено з чистісінького золота.

Сталін про таке не міг і мріяти. Хоч скільки намагався він загальмувати, зупинити розвиток українців як нації, а не виходило в нього нічого. Розвиток той тривав - хай повільно, хай у перекручених формах, але тривав, надто ж на Галичині. І от тепер самі галичани вирішили: не будемо модерною нацією. Так і залишимося плем’ям. «Такий, як я» = «друг», «інакший» = «ворог». І як же просто жити! У чому всі біди України? Інородці винні. Чому Україна так важко йде до Європи? Інородці винні. То що ж, підмінення концепції модерної нації концепцією сукупності первіснообщинних племен - у тому теж інородці винні? Російські шовіністи мусять тепер кинутися до Галичини - потискати галичанам руки, обіймати й цілувати їх, мов братів рідних. Вони, російські шовіністи, знайшли собі гідних послідовників їхнього вчення.

А як відрізнити хорошу людину від поганої? Дуже просто - подивитися у «п’яту графу». Теж мені, проблему знайшли! Одне з ток-шоу минулої п’ятниці. Глядачка спитала у представника ВО «Свобода»: як до неї ставитимуться, якщо вона - етнічна росіянка, але народилася в Україні, любить її як свою єдину Батьківщину, цінує й шанує українську мову? «Як до будь-яких національних меншин», - відрубав свободівець. Сиди, одне слово, у своєму гетто й не рипайся зі своєю любов’ю до України. Ще невідомо, чи дозволять тобі любити Україну, такий дозвіл ще заслужити треба. От цікаво, чи галичани й справді гадають, що в такий спосіб кількість переконаних патріотів України можна радикально збільшити?

Грузія мусить понести відповідальність за дії Сталіна, - вважає багато хто в Росії. Що ж, галичани тепер мають підписатися під цією вимогою. І хай собі Сталін насаджував російську, а не грузинську мову, пошану до російських, а не грузинських деспотів - це не має ніякого значення. Він був етнічний грузин, і крапка. І справді, грузин, нема куди подітися. «Усі грузини - то потенційні сталіни, всі мов один», - чи не так треба тлумачити ідеї свободівців?

Невже не розуміють галичани: своїм голосуванням вони поклали край сподіванням на визнання УПА? Так поклали край, що ніяким табачникам було б не під силу?

«Кожна етнічна група - то стадо», - чи не за це переконання проголосувала третина галичан? Заперечення людської індивідуальності, унікальності кожної людини, її несхожості на інших - хіба на такому грунті може зрости вільна нація вільних людей? Хіба на грунті етнічної запрограмованості поведінки людей і заперечення всього особистого приживається свобода? Хіба з того може вирости - бодай коли-небудь - громадянська відповідальність, коли всіх людей від народження розсортовано по нішах? Та й про людину - хай навіть українця у тисяча трьохсотому коліні - як про найвищу цінність вести мову не випадає. Стадо є стадо, одним у стаді більше - одним менше, подумаєш! Подумаєш?

Так, можна тішити себе арифметикою: третина галичан проголосувала за ВО «Свобода», але прийшло на виборчі дільниці близько половини виборців, а то й менше; отже, третина від половини - не так уже й багато. 17% - це небагато? Коли йдеться про політичну силу, яка... не станемо навішувати ярлики?

Можна, й цілком слушно, зауважувати: серед безлічі політичних бройлерів ВО «Свобода» була чи не єдиною політичною силою зі своїм виразним обличчям. Серед квазілюдських кремнієвих монстрів чи не вона одна була по-справжньому живою. Можна саме її вважати за «третю силу», що лише одна й здатна протистояти олігархічним політичним гомункулусам. От тільки її обличчя, хай навіть єдине живе посеред масок, перекошене від люті й ненависті. У її живих руках - не книга й не хліб, а батіг, а то й маузер. І, на відміну від маріонеток на мотузочках, живі людські руки таки вміють і бити, й стріляти.

То що ж, недалеким є той час, коли туристів у львівських готелях розселятимуть у номери «для українців», «для москалів», «для жидів» та «для інших нацменів»? А між цими номерами стоятимуть вартові, щоб забезпечувати «дотримання відсоткових квот»?


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Журналіст.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS