Останнє у блогах

Більше

Останні коментарі

Архів


Коли дурниці кажуть розумними словами

Микола Малуха, 15.05.2010 12:22

 Вчора був на відкритій лекції Українського католицького університету "Лекція свободи", що присвячена Сашкові Кривенко. Також під час цього заходу традиційно вручається премія ім. Сашка Кривенко "За поступ у журналістиці".

Цього року її отримав Мустафа Наєм. Потім світилові вітчизняній журналістиці дали слово. Краще б не давали. Чому? 
Як на мене, найстрашніше та найшкідливіше у житті людства, коли розумні люди (або ніби розумні) розумними словами кажуть дурниці або навіть гірше - шкідливі речі.

Уривок із промови Наєма:
"Ту свободу, яку ми отримали після 2004 року, ми не завойовували, вона була подарована нам владою.Якщо ми раніше боролися за свободу від влади, то зараз, як на мене, завдання є набагато складніше і важливіше, ніж п’ять років тому. Адже зараз боротися нема з чим. Будьмо чесними, факти цензури, які є зараз в Україні, мають зародковий характер, не можна говорити про тотальні темники, які були у 2003-2004 роках. Вони можуть бути, але поки що їх нема. Зараз треба правильно використати ту свободу, яку ми маємо. – сказав М.Наєм - Мені здається, ми були трохи розбалувані цією свободою. Ми не намагаємося пояснити людям, чому ми робимо свою роботу, зате дуже добре намагаємося показати, чому важлива наша робота. В Інтернеті є тисячі публікацій про те, як все погано у нашій журналістиці, і дуже мало публікацій, які пояснюють, що відбувається насправді. Я сподіваюся, що влада, яка прийшла, хороша вона чи погана, – немає значення, ударами чи пряниками, - не важливо, навчить нас пояснювати суспільству, що відбувається і куди ми йдемо. Це більш важливо, ніж боротися за свободу.Я готовий багато, чим пожертвувати зі своєї журналістської свободи, якщо буду знати, що ті люди, від яких ми будемо залежати завтра і післязавтра, навчаться боятися закону, боятися покарання за те, що вони роблять погано".

1 Не треба панові Наєму узагальнювати. Якщо він на початку 2000-х "курив бамбук" або десь відсижувався, то не обов"язково, що всі так само розважалися. Не буду зараз наводити купу прикладів, згадувати 2001 рік, зокрема. 

2. Друга його теза полягала у пропозиції обміняти свободу на боязнь закону. Тут простежується банальна відсутність освіти та розуміння співзалежності нашого буття та цінностей. Не думаю, що пан Наєм має приблизну уяву про аксіологію.
Як можна обміняти свободу на щось? Це фактично віддати себе в рабство. Так!! В рабство закону. Свобода регулює і контролює закон. Бо, ще римляни писали:  Summum ius – sum iniuria (вища законність – це вище беззаконня). 
Можна інакше сказати: я готовий обміняти двигун своєго авто, заради того, щоб він поїхав. Не може авто поїхати без двигуна. Принаймні регулярно і повноцінно виконувати свою основну функцію.

Велика небезпека слів М.Наєма полягає в тому, що вони матимуть вплив на українське середовище та суспільство. Це лише ілюстрація одної із гоолвних хвороб пострадянського українського суспільства: люди прагнуть позиціонувати себе експертами там, де вони некомпетентні.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Кореспондент Релігійно-інформаційної служби України


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS