Останнє у блогах
- Фільм «Легенда Г`ю Гласса» - апофеоз акторської кар`єри Леонардо Ді Капріо //Валерій Степаненко (6941)
- Українофобія та редакційна політика //Олександр Івахнюк (4723)
- Сенсації, висмоктані з пальця //Борис Бахтєєв (9119)
- Від чого здох московський носоріг? //Олександр Горобець (12456)
- Услишаць Харькав //Юрій Луканов (10802)
- Передусім - СКРОМНІСТЬ і ПРАВДИВІСТЬ //Наталя Голованова (9544)
- Як Арсенія Яценюка зробили героєм Ічкерії //Олександр Горобець (12060)
- В боротьбі не всі засоби гарні //Поліна Вернигор (4967)
- Маєток президента: думки з приводу //Борис Бахтєєв (9075)
- В эфире США - Роман Бочкала //Наталя Голованова (7153)
- На кого працює Арсеній Яценюк? //Борис Бахтєєв (8898)
- Анекдот від Проні Прокопівни //Олександр Горобець (9473)
- Ілюзії російських журналістів //Юрій Луканов (11803)
- Путинским путём //Борис Бахтєєв (7076)
- Втеча від червоних людей //Олександр Горобець (8639)
- Почувствуйте себя хохлами //Борис Бахтєєв (7273)
- Сватання в Донбасі: наших з бойовиками? //Олександр Горобець (9220)
- Гендерні стереотипи на "Інтері" //Юрій Шеляженко (4980)
- Профнепридатність прес-служби ДПС //Олександр Івахнюк (2628)
- День народження невмирущої //Олександр Горобець (9900)
Останні коментарі
Викриття Старого Заповіту :)
Олександр Михельсон, 14.05.2010 01:51 |
До прочитання Старого Заповіту мене свого часу спонукала поема Івана Яковича.
Навіть не сама поема – як на мій хлопський розум, досить занудна – а знаменитий вступ до цього твору. Відомого під симпатичною кожному православному серцю назвою «Мойсей».
Поему ми проходили ще в школі. Старий Заповіт – ні*. Ось так школа вчить нас якщо й не надто розумного (і вже точно – не доброго**), то, принаймні, 100 % вічного.
При цьому поезія Івана Яковича мені мало подобалась ще з дитинства***. Нічого не змінилось навіть тоді, коли я відкрив для себе Поезію як таку.
Шевченко мені подобався – і подобається – страшенно. І Пушкін, і Маршак, і – трохи пізніше – Пастернак та Стус, і Ліна Костенко, і Бродський, і Андрухович, і Жадан, і Ганна Горенко-Ахмєтова… Та всіх і не перелічиш****.
А от Франко не подобався ніколи. Як і Леся Українка, чи Лєрмонтов, чи Симоненко. Непоетичні були в них вірші – на мій, звісно, смак.
Але що у Франка було добре, так це – вступ до «Мойсея». «Каменярі» до певної міри теж, але вступ до «Мойсея» - це було воно на всі сто*****.
«Народе мій, замучений, розбитий / Мов паралітик той на родорожжу, / Людським презирством, ніби струпом, вкритий / Ну подивись – на кого ти похожий?». Десь так я уявляв собі це тоді, в дусі нашої поліської говірки.
А потім, як уже сказав, ознайомився власне з першоджерелом казочки про мандрівку прадавніх євреїв у значно прадавнішій пустелі******. Я про ту казочку, в якій Мойсей сказав, що тра’ вештатись казна-де, доки не помре останній раб.
І тільки тоді вже (сказав Мойсей) можна завоювати собі такий-сякий Ханаан та увійти до дочок людських.
І ось відтоді мені щось у цій історії видавалось підозрілим. А тепер я нарешті зрозумів, що.
Панове! Хто, при здоровому глузді, буде вештатись сорок років по пустелі, коли є варіанти?! І найочевидніший варіант – повернутися до того прекрасного, того чудового, того, Ягве вас забери, омріяного Полону Єгипетського?!
Так, і тільки так! Будь-якого Мойсея за цю, розумієш, пустелефілію порвали би й згодували б сінайським тушканчикам. Чи хто там у них на Сінайщині жив до ери сміттєздатного туризму. І то не чекали би 40 років, а оформили б усе вже максимум за 4. Як воно й буває за умов демократії*******.
Я бачу, бачу: ви хочете сказати, що Мойсей спирався не так на народ, як на бога свого народу. Котрий (бог, а не народ) періодично сипав з неба якусь крупу, чи гречку, чи як там її, й усі були щасливі.
Що ж. Спочатку я думав, що всі ці історії свідчать лише про неабиякі управлінсько-політичні таланти Мойсея. Тепер я думаю, що вони свідчать лише про провидницький дар авторів стародавніх текстів. Які (автори, не тексти) ще тоді зрозуміли, що реальність не має жодного значення. Бо значення має лише інтерпретація, яка і стає реальністю – так само неминуче, як ми бачимо хід Сонця довкола Землі, хоча насправді це Земля ходить навкруг Сонця.
Реальність же******** проста: навіть євреї, лише трохи поблукавши по справжній пустелі, скинули би будь-якого Мойсея й стрункими шеренгами повернулись би у рабство. І навіть за умов божої співпраці. Бо Бог ніколи не працює за графіком. В той час як рабам саме за графіком завжди дають їхню порцію гречки. Це називається «стабільність»*********.
І вже тим паче проситимуться, та що там – рватимуться! – повернутись у рабство ті, хто народився після нього. Ті, заради кого Мойсей нібито й тягав пустелею свій народ.
В реальності вони би чули від своїх батьків лише одні розповіді: про те, як добре було «раніше». В рабстві.
І вони хотіли б туди. Ось чого не розуміли кепський поет Франко та надзвичайно талановиті, але навіки невідомі автори Старого Заповіту.
Вони не мали практики.
Вони не жили не те що в Сінайській пустелі, а хоча б у Незалежній Україні початку ХХІ сторіччя.
Хіба все це не кумедно?
ПРИМІТКИ:
*Новий Заповіт ми у школі, на щастя, не проходили теж. І я буду першим, хто кричатиме гвалт, якщо будь-яка влада спробує нав’язати моїй дитині обов’язкові «уроки» релігійної пропаганди. Як би вони не називалися, і яка б конфесія їх не проводила – включно з найсимпатичнішими мені особисто греко-католиками… Хоча цього тепер точно не дочекаєшся, швидше вже це буде «Посольство Боже» (МП).
**З так званої гуманістичної точки зору про Старий Заповіт важко сказати влучніше, ніж давно сказав Генрі Райдер Гаггард у своєму найвідомішому пригодницькому романі: «…в пам’яті моїй поставали кровожерні рядки Старозаконня…»
***З дитинства – це років з 13-ти, бо доти я поезію ненавидів у принципі, а полюбляв тільки пригодницьку прозу. Що й сьогодні вважаю доказом власної невиліковної нормальності.
****Тим паче, що я завжди був прибічником версії, що вірші можна й треба читати винятково мовою оригіналу – а тому не менше 70 % найкращої світової поезії пройшло повз мене, хвала Тобі, Господи.
*****Взагалі, говорячи про нелюбов до Франка, я мав на увазі в першу чергу його хвалену інтимну лірику. Мабуть, ще з дитинства здогадувався про те, про що реально дізнався значно пізніше – як він там довів жінку до дурки і все таке. Хоча, знов-таки, не Франком єдиним – от Лєрмонтов взагалі замолоду писав елегії своїм коханцям-однокурсникам…
******Задля таких речей, як Біблія, можна й відступити від переконання про «поезію-тільки-мовою-оригіналу». А коли чесно, то й не лише задля таких :)
******* В пустелі, погодьтеся, не може бути інших політичних умов, окрім демократії – бо ж на що спиратися будь-якому вождеві заблукалих у пустелі мас, коли не на народ?
********Звісно, в моїй інтепретації. Яка не є Істиною.
*********А якщо гречку при цьому раптово змінити на пшоно (або навпаки), то – «Стабільність і реформи».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.
Всі записи:
- Саша Попова, благодійник Опітц і депутат Катеринчук // , 22.06.2012 13:30 Як не можна "піаритись" депутата(4489)
- Без Рея Бредбері // , 06.06.2012 23:36 Без Рея Бредбері(3018)
- "Соборна обналічка" Януковича // , 22.01.2012 18:50 "Соборна обналічка" Януковича(3396)
- Бідна-зашугана партія Путіна... // , 02.12.2011 18:50 Бідна партія Путіна...(2989)
- Стівен Джобс. Герой Планети // , 09.10.2011 03:27 Стівен Джобс. Герой Планети(2721)
- Прорицателі з Голівуду // , 27.09.2011 07:25 Robocop-2(2810)
- «Корисні ідіоти» для Аль-Каїди // , 12.09.2011 04:28 «Корисні ідіоти» для Аль-Каїди(3330)
- В Креме наглеют без конца // , 09.09.2011 07:33 В Креме наглеют без конца(3419)
- А Путин-то - шантажист // , 07.09.2011 03:21 А Путин-то - мелкий шантажист. Хо(3153)
- Одеса провалила тест на звання найбільш нацистського міста України? // , 01.09.2011 06:26 Ах, Одесса, как мало там нацизма(3074)
Коментарі наших відвідувачів: