Останнє у блогах

Більше

Останні коментарі

Monrealquids
we`re doing more in terms of events. Although we`re starting to generate more engagement from partners and alike to support those events. <a href=https://www.apmcontracts.co.uk/> <b>pandora ...
Коментарів: 25007
Alexbor
Здравствуйте От времени до времени не терпится оттопыриться и летов песни всегда в тему, то есть в этом мне ...
Коментарів: 25007
Jeffreyimilk
and selected Abrams as the first recipient. He was also a 2008 USA Prudential Fellow; a 2012 Living Legacy Awardee <a href=https://www.sankichina.es/><b >pandora tienda</b></a>, ...
Коментарів: 25007
RobertHoump
sex toys The hunting is better north of town. My own favorite destination until this winter was even farther away, a trim, bright little spot in Kingston called Just For You. Last summer I had a memorable ...
Коментарів: 25007
Monrealquids
the whole thing is sad. All the media coverage (yes <a href=https://www.tamwhite.co.uk/>< b>cheap genuine pandora bracelets</b></a>, she explains. Is inspired by female empowerment ...
Коментарів: 25007
Josephimilk
a big thank you. I can`t start mentioning people here who inspire and encourage me continually or I`ll never stop and I would be bound to miss a few <a href=https://www.segniweb.it/><b&g t;pandora ...
Коментарів: 25007
Jeffreyimilk
instead of accurately splitting those dollars between itself and outside participating merchants. Secondly <a href=https://www.trackingmi.es/><b >anillos pandora baratos</b></a>, ...
Коментарів: 25007
Monrealquids
according to a report byTMZ. Tyga moved into the home back in March 2017 <a href=https://www.thechequerfc.co.uk/> <b>cheap pandora charms uk</b></a>, though I`ve recently reread ...
Коментарів: 25007
Aidan
supply of hydroxychloroquine
Коментарів: 85
Josephspoug
wellbutrin 75 mg cost <a href=" http://wellbutrin100.com/# ">wellbutrin xl 300 mg</a> 150 mg wellbutrin http://wellbutrin100.com/ wellbutrin canada <a href=http://wellbutrin100.com/#>wellb utrin ...
Коментарів: 647

Архів


Вбивство в кривому ефірі

Олександр Михельсон, 07.04.2010 21:46

Обіцянка російського президента Дмітрія Мєдвєдєва пустити в Росію яке-небудь українське телебачення ще довго лишатиметься цяцянкою. Тому російське телебачення ті, хто читають ці рядки, дивитися можуть – а от я, перебуваючи зараз в Росії, українського телебачення дивитися не можу.

Тому я не знаю, як у вітчизняному ефірі висвітлювали тему, що вчора стала головною в міжнародних блоках російських новин.

Ідеться про скандальне відео розстрілу мирних мешканців Багдаду в 2007 р, що його виклали в Інтернет на відомому своїм свободолюбством американському сайті Wikileaks. Запис було зроблено безпосередньо з борту гвинтокрила прицілювальною системою (пов’язані з цим відео – тут).

Військові в Пентагоні стверджують, що передача таких даних завжди закодована, і потай (поза всяким сумнівом) шукають, хто ж злив інформацію. Натомість представники Wikileaks запевняють, що «зламали код».

На самому відео погано видно купу людей. Як виявиться пізніше, серед цих мирних (принаймні, на той момент) багдадців був і оператор агентства «Ройтерз». Судячи з переговорів між екіпажем та землею, пілот  сприйняв оператора відеокамери за оператора ПЗРК. Чи за автоматника.

Саме так у тому ж Багдаді загинув українець Тарас Процюк, що працював на той-таки «Ройтерз».

Поговоривши кілька секунд із землею, з гвинтокрила відкривають вогонь 30-мм боєприпасами, що здатні розривати на шматки не лише людей просто неба, а й людей у легкоброньованих авто.

Лише згодом пілоти розуміють свою помилку й квапливо доповідають на землю: «Тут одинадцять тіл… є поранена дитина, поранення в живіт. Їй потрібна ваша допомога, сам я тут нічого зробити не можу…».

Чи надійшла запитана допомога, глядачі «Росії», «Першого каналу» та НТВ дізнатись не змогли. Зате почули фразу одного з американських переговірників – «Вони самі винні, що тягнуть дітей в самісіньке пекло!».

Що стосується оператора, котрий став «винуватцем» події, то Пентагон від самісінького початку не не приховував факту його загибелі. Але стверджував, що той знаходився серед групи бойовиків. Тепер Пентагон спіймали на брехні, і в когось будуть неприємності.

Дана ситуація вкотре підіймає глобальне питання про Вибір. Не про вибір «стріляти чи не стріляти», а про Вибір самого способу ведення війни, незмінною складовою чого є спосіб її висвітлення.

Можна, наприклад, вести війну на очах у всього світу, заваливши своїх солдатів інструкціями щодо ситуацій, в яких їм слід – чи не слід – відкривати вогонь. І при цьому розуміти, що інструкції все одно будуть порушуватись, бо сумнозвісний «людський фактор» на війні зводиться до простої дилеми: вистрілити – й ризикнути погонами чи кріслом, або не вистрілити – й ризикнути життям.

В такій ситуації, безперечно, твої вороги маскуватимуться в тому числі й під журналістів. А журналісти, відповідно, час від часу гинутимуть через те, що твої солдати сприймуть їх за ворогів. Або й просто тому, що твої солдати полюбляють стріляти по живих мішенях.

З іншого боку, можна вести війну зовсім без ЗМІ. Як от у Росії велася Друга чеченська. А замість інформації про реальність знімати серіал за серіалом, в яких прості хлопці, скрегочучи зубами, виконуватимуть свою місію чесно та справедливо (хоч і будуть, для більшої натуралістичності, періодично лаяти злодійкувате, боягузливе чи просто тупе начальство).

Наступне твердження виглядатиме для когось парадоксом. І все ж «закрита» війна не обовязково означає підвищений ризик для мирного населення.

І справа не лише в тому, що й «відкриті» для ЗМІ війни, як бачимо, тягнуть чимало цивільних жертв, а військове начальство і в демократичних краінах щосили намагається покрити не лише помилки, але й відверті злочини підлеглих.

Справа ще й у тому, що «закрита» війна не означає відсутності реакції на військові злочини. В радянській та німецькій арміях Другої світової про жодну гласність не йшлося, але злочини проти мирного населення не віталися. Тобто вони, звісно, були – але офіційно держава санкціонувала їх лише для спеціально створених органів, на кшталт СС чи НКВС.

Рядового ж бійця червоної армії чи вермахту за те ж мародерство могли й розстріляти. І розстрілювали.

Відтак «відкрита» та «закрита» війна для цивільних можуть бути однаково небезпечними (або, навпаки, відносно безпечними). А от для верхівки – для тих, хто війну веде – «закрита» війна безумовно комфортніша.

Втім, саме тут і починається справжня біда. Бо якщо влада корумпує людину, то саму владу корумпує комфорт. А корумпована влада, звична до закритості, веде війну зовсім по-іншому.

Бо ве ж таки важко уявити, щоб у тому ж Багдаді бойовики проїхали в «Зелену зону», давши хабаря вартовим. Тим часом як на Північному Кавказі терористи возять вибухівку куди хочуть майже завжди за «сприяння» правоохоронців.

І не лише на Кавказі. До Волгодонська, де я зараз перебуваю, машину вибухівки майже 11 років тому привели не без банального хабаря працівникам ДАІ.  І навряд чи хтось здивується, якщо щось подібне уможливило й нещодавні вибухи в московському метро.

Втім, «закрита» система має перед «відкритою» ще одну тактичну перевагу. Доки існують американці, здатні злити в ЗМІ відео з розстрілом мирних мешканців, і американці, здатні це відео розповсюдити, і, головне, американці, які будуть цим обурюватись – доти всім не-американцям буде зрозуміло, що вбивати мирних мешканців можна.

Адже самі американці так роблять! І навіть у радіопереговорах говорять «Так, мать твою, дай їм, чудово!».

Саме цією фразою в момент, коли я писав попередні рядки, до глибини душі обурювався ведучий телеканалу «Росія». Можна було тільки позаздрити його моральності.

Цікаво, що він зробв би, якби йому до рук потрапив запис «зачистки» якого-небудь чеченського села році так у 2002-му?


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Публіцист.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS