Останнє у блогах

Більше

Архів


Україна - не Грузія

Олександр Михельсон, 29.03.2010 12:51

Хто-небудь бачив рекламний ролик «Грузія чекає на друзів»?

Знайти відео в Інтернеті я так і не зумів. Хоча, власне, це й не відео – так, підбірка фотографій в режимі слайд-шоу. Але хто бачив, міг помітити серед інших таке цікаве фото: кілька вгодованих грузинських поліцейських – конкретно, з дорожньої поліції – про щось там, сміючись, теревенять з цивільними, що вийшли з автомобіля.

Треба так розуміти – з туристами.

Кого як, а мене особисто це фото пройняло до глибини душі. Тому що от подумайте: ну яку реакцію в пересічного українця може викликати подібна картина?

Це ж, як сказали б американці, «ред левел оф емердженсі». Вищий ступінь небезпеки. Це ж – на наш, український розсуд – найтупіший сюжет, котрий можна придумати для приваблення туристів: ДАІшники!

Явно ж, гади, спиняють там кожного туриста – підказує підсвідомість. Тим часом як свідомість дивується: ні, ті грузинські сценаристи що, зовсім безклепкі – ТАКЕ ставити в рекламу?!

І невтямки українській свідомості неймовірна у своїй простоті річ: грузини страшенно пишаються своєю нинішньою поліцією. Принаймні, дорожніми патрулями – точно.

Пам’ятаєте, як 2005-го року Віктор Ющенко хотів скасувати ДАІ в Україні? Вийшов із цього, як і майже з усіх інших ініціатив екс-Президента, великий пшик. Але зовсім не те вийшло в Михеїла Саакашвілі, у якого, власне, кум Ющенко і запозичив зазначену ідею.

Саакашвілі дійсно розігнав ДАІ. І не лише ДАІ: в цілому на вулиці опинилось більше 14 тис. поліцейських. Але за головне поле для експерименту було обрано саме дорожній патруль.

І експеримент, якщо можна так висловитись, гучно вдався.

Грузинським ДАІшникам поклали велику (за грузинськими мірками) зарплату. Дали нову техніку. І пояснили, що у випадку невиконання ними обов’язків кара буде швидкою й суворою. Звільнення в 24 години їм «світило» не те що за хабар, а просто за неввічливу поведінку по відношенню до водія.

Щоб попередження подіяло, провели низку показових процесів.

Більше того: перший час дорогами їздили спеціальні перевірки. Перевіряючі – люди, що ніколи не мали знайомих чи родичів у поліції – спеціально провокували патрульних на хабарі.

Хто не втримувався – зазвичай отримував вісім років. ВІСІМ.

Прості грузини, з якими доводилось про це говорити, нерідко ображалися. Мовляв, це не лише незаконно, але й глибоко аморально. З точки зору теорії, вони мали цілковиту рацію.

З точки ж зору практики, сьогоднішня грузинська поліція – однозначно найввічливіша на схід від кордонів ЄС. Та й у самому ЄС не скрізь таких знайдеш.

А вже дорожня поліція – то просто янголи в погонах. Як з вітчизняної точки зору, то це можна говорити цілком без іронії. Не те що хабарів не беруть, а й усім, чим можна, допоможуть в разі поламки, дорогу підкажуть, і ще й пояснять, де там може бути небезпечна ділянка, а де, навпаки – придорожній мотель.

І це в Грузії – країні, що споконвіку славилась не лише гостинністю, але й повальною корупцією.

Тому той, хто бував у Грузії, не здивується, що в рекламному ролику цієї країни фігурують поліцейські. Це – одна з речей, якими грузини реально пишаються. Причому не як вином чи горами, а як досягненням новітніх часів.

Але, на жаль для грузинських сценаристів, у Грузії бував мало хто. Принаймні, з українців. І оцінити їхній задум потенційні вітчизняні туристи зможуть навряд чи.

Та й, зізнаймось чесно, не віримо ми в такі дива на пострадянському просторі. Нам набагато зрозуміліше, коли ДАІ витрусить з тебе що може, але натомість не знайде жодної провини якого-небудь «мажора», що зі швидкістю літака в’їде в групу пішоходів на «зебрі» на червоне світло.

Це – нам зрозуміло, це – речі, які нас об’єднують, у тому числі й з братами-слов’янами, з котрими ми тепер, нарешті, почнемо розбудовувати справжню взаємовигідну дружбу. А в усі ці західні витребеньки нехай бавляться грузини, коли їм нічого робити.

Істинно ж сказано: «два мира две системы». Або - як зараз модно формулювати - «цивілізаційний вибір».


* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Shift+Enter.

Про автора:
Публіцист.


Коментарі наших відвідувачів:


+ Додати
 введіть код  

Всі записи:

Головна RSS